E premte, 09 Korrik 2021
11:49
Pfizer kërkon miratimin e dozës së tretë: Kështu, s’ka variant që t’ju mposhtë!

Pfizer është i bindur se një dozë e trete e vaksinës së tij brenda 12 muajsh mund ta rrisë në mënyrë dramatike imunitetin e të sigurojë mbrojtje edhe ndaj varianteve të koronavirusit, e për këtë arsye do të kërkojë autorizimin e Shteteve të Bashkuara.

E mërkurë, 07 Korrik 2021
21:08
OBSH: Bota të bashkohet për trajtimin e pandemisë

Sot (7 korrik), bota arriti “momentin tragjik” të shënimit të katër milionë viktimave nga sëmundja Covid 19, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, duke shtuar se numri i vërtetë i viktimave mbase është më i lartë.

E shtunë, 03 Korrik 2021
17:33
Jo më vaksinë? Shumë shpejt një pilulë që shëron Covid 19

Edhe pse disa viruse si vetë gripi, HIV-i apo Hepatitis C trajtohen me pilula, për Sars Cov 2 nuk ka ende një të tillë.

15:42
Spitali Covid 3, kthehet në Infektiv/ Prej ditësh në spitalin Covid 1 nuk ka më asnjë të shtruar

Ish-spitali Covid 3 do të shndërrohet për të ofruar shërbim mjekësor për sëmundjet infektive.

E premte, 02 Korrik 2021
20:16
OBSH: Kompanitë, të mundësojnë rritjen e prodhimit të vaksinave!

OBSH u bëri thirrje kompanive BioNTech, Pfizer dhe Moderna të rrisin përpjekjet në të gjithë botën për të shtuar prodhimin e vaksinave kundër COVID-19.

E mërkurë, 30 Qershor 2021
08:34
3 miliardë vaksina anticovid të shpërndara në të gjithë botën

Numri i vaksinave kundër koronavirusit, të dhëna në të gjithë botën, ka kaluar 3 miliardë. Vaksinimi ka nisur në fund të dhjetorit, por është intensifikuar vetëm muajve të fundit. Sipas llogaritjeve të kompanisë amerikane Bloomberg, 23 për qind e vaksinave janë dhënë në 27 vende të pasura dhe kjo dëshmon pabarazinë në qasjen në vaksina. […]

08:25
Çfarë duhet të dini për variantin Delta?

Në Kosovë, më 29 qershor, autoritetet shëndetësore njoftuan se kanë regjistruar dy raste me variantin Delta të koronavirusit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, të dy pacientët tashmë janë shëruar.

E martë, 29 Qershor 2021
15:34
BE: Nuk kemi shpëtuar! Deri në gusht Delta përgjegjëse për 70% të infektimeve në Europë

Zv/presidenti i Komisionit Europian paralajmëroi se nuk duhet rënë në vetëkënaqësi në lidhje me pandeminë Covid 19 pasi varianti shumë infektues Delta, i zbuluar për herë të parë në Indi, vazhdon të përhapet në kontinent.

11:35
145 mijë vaksina Pfizer deri në fund të gushtit, BE: Pandemia mposhtet vetëm duke punuar së bashku

145 mijë vaksina Pfizer do të dorëzohen deri në fund të muajit gusht në vendin tonë pas kontratës së qeverisë shqiptare me kompaninë prodhuese dhe mbështetjes së Bashkimit Europian.

E hënë, 28 Qershor 2021
21:53
A i duhet përforcues vaksinës J&J teksa përhapet varianti Delta?

Ekspertët e sëmundjeve infektive, janë duke analizuar mundësinë e dozave përforcuese të vaksinave të kompanive Pfizer/BioNTech dhe Moderna, për amerikanët që kanë marrë vaksinën e kompanisë Johnson & Johnson, e cila jepet me një dozë, për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit Delta të koronavirusit. Disa prej tyre thonë se tashmë e kanë bërë […]

19:50
Greqi, të rinjve u jepet karta e lirisë/ 150 euro parapagim për të gjithë ata që pranojnë të vaksinohen

Ne kuadrin e një iniciative per te inkurajuar vaksinimet, Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar se qeveria e tij do te pajise me një te ashtuquajtur “Karte Lirie” ose ‘Freedom Pass’, me parapagim 150 euro, të rinjtë e moshës 18 deri 25 vjeç, te cilët do te vaksinohen me dozën e parë të një prej vaksinave qe ka ne dispozicion Greqia, pas dates 15 korrik.

18:08
Përzierja e vaksinave kundër COVID-19 “ofron mbrojtje të mirë”

Marrja e dy dozave të ndryshme të vaksinave kundër koronavirusit, ofron mbrojtje të mirë kundër pandemisë, ka gjetur një studim në Mbretëri të Bashkuar.

16:55
Greqi, 362 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë greke njoftoi këtë të hënë 362 raste të reja me Covid-19.

16:21
Maqedoni e Veriut, 3 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar tre raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut.

11:30
Nga sot, Italia i thotë “lamtumirë” maskave jashtë

Me Valle d’Aosta gati për të dalë nga zona e verdhë, Italia tashmë do të jetë e gjithë një ngjyrë, e bardhë e ky ndryshim do të mund të shoqërohet më në fund me heqjen e maskës në ambientet e hapura.

E enjte, 24 Qershor 2021
19:29
Covid 19 në Maqedoninë e Veriut/ 3 viktima gjatë 24 orëve të fundit, ndërkohë që pritet të mbërrijnë vaksina të tjera

Maqedonia e Veriut regjistroi të enjten tri viktima nga koronavirusi dhe dhjetë raste të reja pozitive.

E martë, 22 Qershor 2021
21:28
Kancelarja gjermane, Angela Merkel kombinon vaksinat anti Covid/ Pas Astra Zeneca-s merr Moderna-n

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zgjedhur Moderna-n si dozë të dytë të vaksinës anti Covid, ndërsa dozën e parë ishte e kompanisë AstraZeneca.

16:08
Filipinet i bien shkurt: Kush nuk bën vaksinën, shkon në burg!

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte kërcënoi se do t’i burgosë njerëzit, që nuk pranojnë të vaksinohen kundër koronavirusit.

10:41
Ulen infektimet dhe shtrimet në spitale, Italia heq detyrimin për maskat nga 28 qershori

Duke nisur nga data 28 qershor Italia do të heqë detyrimin për vënien e maskës në ambientet e jashtme.

E diel, 20 Qershor 2021
17:15
Situatë kritike/ Mbi 500 mijë të vdekur në Brazil nga koronavirusi

Numri i jetëve të humbura si pasojë e Covid-19 në Brazil ka kaluar 500.000, shteti i dytë më numrin më të lartë të vdekjeve në botë.

E shtunë, 19 Qershor 2021
15:22
Virusi delta përhapet në Angli/ Në një ditë regjistrohen 11 mijë infektime të reja, shtyhet dita e lirisë

Anglia është përballuar me 11.000 raste të reja të Covid 19 paçka se janë vaksinuar 80 % e popullsisë së rritur.