Gazetari britanik Ryan Herman ka shkruar një libër pas një udhëtimi në shumë stadiume futbolli në të gjithë botën duke vlerësuar 100 më të mirat.

Herman e fillon librin e tij të ri, “Remarkable Football Grounds”, me një deklaratë që mund të habisë shumë tifozë që po ndjekin Kupën e Botës FIFA 2022: Ndonjëherë vetë loja, thotë ai, nuk është pjesa më interesante e tregimit.

“Është gjithçka që ndodh rreth tij,” tha Herman për CNN.

Për shumë, është i njohur si “groundhopping” – udhëtimi në stadiumet e futbollit anembanë botës për të marrë emocionin e jo vetëm ndeshjeve, por edhe vendet ku luhen ato.

Është një nënkulturë për të cilën Herman thotë se janë abonuar një ‘grup i vogël njerëzish’.

“Më pëlqen fakti që futbolli shërben si një mënyrë për të shkuar diku që përndryshe nuk do ta vizitonit”, tha Herman.

“Remarkable Football Grounds” i çon lexuesit në disa nga vendet më mahnitëse në botë ku luhet sporti, duke shfaqur foto dramatike dhe detaje për çdo lokalitet që edhe fansat më të devotshëm mund të mos i kenë dëgjuar.

Gspon, në Alpet Zvicerane me rreth 2000 metra, fusha mund të arrihet vetëm me teleferik që mund të transportojë deri në 10 persona ose pas një shëtitjeje prej 45 minutash.

Ai rrëfen histori të pronarëve të klubeve eksentrikë, përplasje politike dhe detaje historike befasuese, eksploron arkitekturën e teknologjisë së lartë të stadiumeve moderne dhe nxjerr në pah historitë e fshehura pas fushave të gjetura në vende jashtëzakonisht të bukura  dhe ndonjëherë të papritura.

Ndër të preferuarat e Hermanit:

Blandy Park në Pontycymer, Uells, ku punëtorët në ish-fshatin e minierave përdornin kazma dhe lopata për të kthyer një vendgrumbullimi për mbetjet shtëpiake dhe të minierave në një katran.

Qyteti i Imotskit në majë të kodrës, Kroaci, ku stadiumi Gospin Dolac u ndërtua pranë një liqeni që bëhet gjithashtu një fushë futbolli, në rastet kur thahet në muajt e verës.

Kopertina e librit përmban stadiumin norvegjez Henningsvaer, i vendosur në një nga disa ishuj në një fshat peshkimi, ku një ekip i të rinjve luan në atë që FIFA e përshkroi vitin e kaluar si një “fushë e me pamje të përsosur”.

Gjatë muajve të verës, në fushë shkëlqen drita e pafundme e ditës.

Libri përfshin gjithashtu disa nga vendet e Kupës së Botës 2022 të Katarit, të cilat shkaktuan polemika në prag të turneut.

Herman thotë se ishte e rëndësishme të përfshiheshin stadiumet e Katarit, duke pasur parasysh rëndësinë e turneut si pamja e jashtme e Stadiumit 974.

Dhe sistemi i ftohjes brenda stadiumit Al Janoub.

Në pika të ndryshme, Herman u referohet disa stadiumeve si tempuj ose katedrale.

“Futbolli nuk ka të bëjë vetëm me Kupën e Botës. Futbolli bashkon njerëzit… Kaq shumë njerëz janë të ndarë tani për arsye të ndryshme,” tha ai, “por ata janë të bashkuar nga futbolli”, përfundon ai.

FOTO GALERI
2/9

Top Channel