Miqësorja me Armeninë, risi në formacionin e mundshëm/ Si pritet të luajë Kombëtarja

18/11/2022 15:45

Shqipëria do të luajë ndeshjen e fundit për vitin 2022, të shtunën në “Air Albania” atë ndaj Armenisë.

Kuqezinjtë prezantohen në këtë përballje pas humbjes 1-3 përballë Italisë, ndërsa në takimin e të shtunës, trajneri Edoardo Reja pritet të zbresë nga minuta e parë me shumë ndryshime dhe risi, madje do të luajnë nga minuta e parë edhe disa prej lojtarëve të cilët vijnë nga Kategoria Superiore.

Skema nuk ndryshon, 3-5-2 dhe kështu, ndryshimi i parë do të jetë që në portë, pasi “çelsat” e kuadratit do t’i marrë Elhan Kastrati.

Në mbrojte nga minuta e parë pritet të luajë Gurishta dhe Bajrami, ndërsa në balotazh është Kumbulla dhe Mihaj për pozicionin e qendrës, kjo pasi mbrojtësi i Romës vuan një dëmtim të lehtë dhe nëse nuk do të jetë në kondicionin e duhur, vendin e tij pritet ta marrë Mihaj.

Në mesfushë pritet të luajë nga minuta e parë Hadroj dhe Hysaj nga krahët, ndërsa në qendër treshja Çokaj, Asllani dhe Laçi.

Mesfushi i Interit, Asllani ka shfaqur probleme, por nuk raportohet për ndonjë dëmtim serioz dhe pritet të luajë nga minuta e parë.

Në sulm do të ketë ndryshime, kjo për faktin se Uzuni është larguar nga grumbullimi ashtu siç ishte njoftuar edhe përpara takimit me Italinë, ndërsa Broja u largua për shkak të dëmtimit të pësuar dhe në repartin e avancuar do të luajë dyshja Muçi – Skuka.

Ky i fundit mori pak minuta me Italinë, por ishte protagonist duke kërcënuar seriozisht portën e italianëve dhe tashmë do të ketë mundësinë të tregojë vlerat ndaj Armenisë nga minuta e parë.

Reja dhe Shqipëria do të kërkojnë maksimumin në këtë përballje, pasi në rast të kundërt, “kuqezinjtë” rrezikojnë të mbyllin vitin 2022 pa asnjë fitore./ Super Sport

Top Channel