Java e Modës në Paris, Dior kthen takat dhe korsenë në “fuqinë ironike të veshjes”

28/09/2022 12:25
A model presents a creation by designer Maria Grazia Chiuri as part of her Spring-Summer 2023 Women's ready-to-wear collection show for fashion house Dior during Paris Fashion Week in Paris, France, September 27, 2022. REUTERS/Johanna Geron

Gratë janë munduar për shekuj të tëra të çlirohen nga takat dhe korsetë.

Por koleksioni i fundit i Diorit në Javën e Modës në Paris i riktheu ato si “një lloj fuqie ironike e veshjes”.

Një feministe e bindur, Maria Grazia Chiuri, dizajnerja e shtëpisë së famshme të modës, tha se korsetë e objekte të tjera historike nga mbretëresha franceze e shekullit të 16-të, Caterina dei Medici, mbeten moderne dhe funksionale pavarësisht pamjes së tyre.

“Ideja që më argëtoi ishte se ka elementë në këto veshje që krijojnë imazhin e diçkaje mbretërore”, u shpreh Chiuri përpara prezantimit të krijimeve të saj për periudhën pranverë-verë 2023, që u bë në Jardin des Tuileries.

Me kërcimtarët që shiheshin në sfond, spektakli u përpoq të sillte atmosferën e  “feste barok”, duke reflektuar kështu se nga ishte marrë frymëzimi kryesor për këtë koleksion.

Duke qenë se vetë ishte shtatshkurtër, aristokratja italiane Caterina dei Medici ishte një pioniere e këpucëve me platform të lartë, pasi kështu dukej më e gjatë, ndërsa preferonte siluetat e  strukturuara për të krijuar një prani më imponuese kur mbërriti në oborrin mbretëror të Francës në vitet 1530.

Korsetë në koleksionin e ri të Dior nuk ishin të fshehura. Chiuri shpjegoi se ajo janë te dukshme, si “një objekt për të luajtur dhe për t’u argëtuar”.

Top Channel