Ndeshje miqësore Bosnje-Rusi/ Kritika të ashpra ndaj federatës, bëhet thirrje për bojkot 

11/09/2022 22:37
Kapiteni i skuadrës boshnjake, Edin Dzeko

Bosnja dhe Hercegovina do të zhvillojë një ndeshje miqësore kundër Rusisë në nëntor, njoftoi Federata e Futbollit të vendit në faqen e saj zyrtare të premten, duke shkaktuar kritika të ashpra nga lojtarët e skuadrës dhe tifozët.

Ndeshja është planifikuar të zhvillohet në Shën Petersburg më 19 nëntor, një ditë para fillimit të Kupës së Botës në Katar, sipas Euronews.

Nëse ndeshja do të zhvillohet, kjo do të shënojë herën e parë që një komb evropian do të takohet me Rusinë në fushë që kur ekipet e tij kombëtare u ndaluan nga garat ndërkombëtare për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska më 24 shkurt.

Vendimi për të luajtur miqësoren me Rusinë u mor nga komiteti i urgjencës i Shoqatës në një seancë urgjente të premten, me pesë vota pro dhe një kundër.

Kapiteni i skuadrës boshnjake, Edin Džeko kritikoi hapur vendimin dhe kundërshtoi idenë për të luajtur kundër Rusisë në mes të agresionit të saj në Ukrainë.

“Unë jam kundër luajtjes së kësaj ndeshjeje. Unë jam gjithmonë dhe vetëm për paqe”, tha Džeko për gazetën boshnjake Klix.

“Për fat të keq, nuk jam unë ai që vendos kundër kujt do të luajë Bosnja, por qëndrimi im për këtë është i qartë dhe nuk përfshin luajtjen e kësaj ndeshje ndërkohë që vriten njerëz të pafajshëm”.

“Unë qëndroj në solidaritet me popullin e Ukrainës në këto kohë të vështira për ta”, përfundoi Džeko, i cili ka fituar dy herë Premier League dhe një herë Bundesligën gjatë karrierës së tij.

“Vendimi nuk është i mirë. Unë jam pa fjalë”, tha mesfushori boshnjak Miralem Pjanić për mediat lokale. “Shoqata Kombëtare e Futbollit [zyrtarët] e dinë se çfarë mendoj unë.”

Ish-lojtari 32-vjeçar i Juventusit dhe Barcelonës ka bërë 107 paraqitje ndërkombëtare që nga debutimi i tij në vitin 2008. Së fundmi ai ka nënshkruar për Sharjah FC në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Portieri Asmir Begović – ish-numri 1 i vendit që aktualisht luan me Evertonin e Premierligës – shkroi në Tëitter, duke ripostuar një postim në Tëitter të vitit 2021 ku kritikonte shoqatën.

Bosnja ‘me siguri i kujton tmerret e luftës’, thotë FA e Ukrainës

Polonia, Suedia dhe Republika Çeke thanë se nuk do të luanin ndeshjet e tyre kualifikuese për Kupën e Botës kundër Rusisë në mars përpara se ekipet kombëtare të Rusisë të ndaloheshin nga garat ndërkombëtare.

Organi qeverisës global i futbollit FIFA dhe homologu i tij evropian UEFA vendosën në shkurt që të gjitha ekipet ruse, qofshin ato kombëtare apo klube, do të pezullohen nga pjesëmarrja në garat e FIFA-s dhe UEFA-s pas pushtimit.

Ndërsa mediat ruse e përshëndetën ndeshjen si “fillimin e fundit të izolimit të futbollit rus”, Federata e Futbollit të Ukrainës i bëri thirrje UEFA-s dhe FIFA-s të shtunën për të parandaluar miqësoren.

Për më tepër, organi kombëtar i futbollit ukrainas i dërgoi një letër komitetit ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Bosnjës, duke i kërkuar që të rishqyrtojë vendimin e saj sepse “duket sikur synon të mbështesë veprimet e qeverisë ruse në Ukrainë në lidhje me vazhdimin e luftës”.

“Vlen të përmendet se ndeshja e fundit e kombëtares së Ukrainës në kohë paqeje ishte kundër ekipit tuaj në nëntor 2021”, shkruhet në deklaratë.

“Deri në këtë moment, ne ishim të sigurt se vendi juaj i mrekullueshëm kujton tmerret e luftës së viteve 1990 dhe nuk do të lejojë përsëritjen e kësaj … në shekullin e 21-të.”

“Vendimi juaj për të luajtur një ndeshje miqësore kundër një vendi që ka shkatërruar jetën e miliona njerëzve është befasues”, theksoi FA e Ukrainës.

Kujtojmë se Bosnja është një prej vendeve që ka përjetuar tmerret e luftës, ku janë vrarë mbi 100,000 viktima, ndërsa  dy milionë njerëz u larguan ose u zhvendosën brenda vendit, ndërsa popullsia totale ishte 3.5 milionë banorë.

Džeko, Pjanić dhe Begović janë janë rritur gjatë asaj kohe, ndërsa Džeko përjetoi rrethimin e Sarajevës kur ishte fëmijë, kurse Pjanić dhe Begović  u larguan drejt Luksemburgut dhe Kanadasë.

E hartuar për t’i dhënë fund luftës në 1995, Marrëveshja e Paqes e Dejtonit krijoi dy njësi kryesore administrative në Bosnje, entitetin e mbizotëruar nga serbët e Republikës Srpska, ose RS, dhe Federatën me shumicë boshnjako-kroate të BiH.

Kohët e fundit, vendi ka kaluar atë që është cilësuar si kriza më e keqe politike që nga nënshkrimi i Marrëveshjeve të Paqes, të shkaktuar nga një përpjekje e liderëve serbë të Bosnjës për t’u tërhequr nga institucionet shtetërore, e cila u kuptua gjerësisht si një përpjekje për shkëputje.

“Ekipet kombëtare sportive – të cilat drejtohen gjithashtu në nivel shtetëror – janë një nga faktorët kryesorë unifikues në një vend të ndarë ndryshe sipas linjave etnike, dhe vendimi i fundit i FA boshnjake është një përpjekje për të mbjellë përçarje”, tha gazetari sportiv dhe bashkë-prezantuesi i podcast Opsajd, Saša Ibrulj.

“Është një vendim politik”, tha Ibrulj. “Thjesht nuk ka asnjë logjikë që një vend si Bosnja, duke pasur parasysh situatën specifike politike dhe ndarjet në shoqërinë e vet, do të pranonte të luante kundër Rusisë tani.”

“Teorikisht, është shumë e thjeshtë: [FA e Bosnjës] mori një ftesë nga Federata Ruse dhe ata e pranuan atë. Por pyetja e vërtetë është pse po e bëjnë këtë dhe si është e mundur që po e bëjnë këtë në këtë moment.”

“Përfundimi moral dhe logjik këtu është se thjesht nuk ka kuptim”, tha ai.

Edhe pse shumica e boshnjakëve kanë mbështetur gjendjen e vështirë të ukrainasve që kur Moska filloi agresionin e saj kundër fqinjit të saj perëndimor në fund të shkurtit, ata më radikalët mes serbëve të Bosnjës kanë mbështetur hapur Rusinë dhe presidentin e saj Vladimir Putin.

Në fakt, dega lokale e klubit të motoçiklistëve me bazë në Rusi me lidhje të ngushta me Putinin, Ujqërit e Natës, organizoi një nga të paktat tubime në mbështetje të Rusisë në Evropë në Banjaluka, qendra administrative e entitetit të Republikës Srpska, në mars.

Vendi është gjithashtu në mes të fushatave politike gjithnjë e më të tensionuara ndërsa po i afrohet zgjedhjeve të tij të përgjithshme, të planifikuara për në 3 tetor.

Anëtari serb i Bosnjës i Presidencës trepalëshe të nivelit shtetëror, Milorad Dodik ka bërë fushatë për marrëdhëniet e tij të ngushta me Putinin, duke u takuar me të në Shën Petersburg në qershor dhe duke njoftuar së fundi një tjetër audiencë me udhëheqësin rus, të planifikuar për 20 shtator.

FA boshnjake do të zgjedhë nëse do të luajë ndeshjen apo do të pezullojë lojtarët e saj

Problemi me ekipin kombëtar të futbollit erdhi vetëm një javë përpara se lojtarët të mblidheshin për ndeshjet vendimtare të Ligës së Kombeve.

Bosnja aktualisht ndodhet në krye të grupit B3 të garave të UEFA-s, një pikë më shumë se Mali i Zi – kundër të cilit është planifikuar të luajë më 23 shtator.

Federata e Bosnjës, e cila është konsultuar me lojtarë si Džeko dhe Pjanić për miqësoren me Rusinë përpara se të merrte vendimin, ishte plotësisht e vetëdijshme se ata ishin kundër ndeshjes dhe tani duhet të bëjë një thirrje nëse do ta anulonte ndeshjen apo do të penalizonte. lojtarët e saj më të mirë, shpjegoi Ibrulj.

“Në parim, lojtarët mund të refuzojnë plotësisht të luajnë ndeshjen, por kjo vjen me masat e mundshme disiplinore nga FA”, tha ai.

Lojtarët e ekipit të parë bojkotuan më parë një miqësore kundër Iranit në nëntor 2020, duke detyruar ish-trajnerin Dushan Bajević të nxirrte ekipin B. Irani fitoi ndeshjen në kryeqytetin boshnjak, Sarajevë, 0-2.

“Ndeshja mund të luhet pa lojtarët më të mirë. Megjithatë, cili do të ishte kuptimi i pezullimit të 10, 12 ose 15 lojtarëve në një vend që ka një grup të kufizuar lojtarësh cilësorë përpara ndeshjeve të tij kryesore konkurruese“, theksoi Ibrulj.

Tifozët e Kombëtares, të njohur si BH Fanatikosi, kanë dalë me një deklaratë të postuar në rrjetet sociale të shtunën, ku bëjnë thirrje për bojkotimin e ndeshjes ndaj Rusisë.

Federata e Futbollit të Bosnjës ka qëndruar e heshtur që nga shpallja, por edhe mendimet brenda organit kombëtar drejtues të futbollit duket se janë të ndara.

Zëvendëspresidenti i FA, Irfan Duriç, ishte kritik ndaj thirrjes së bërë nga kolegët e tij, duke i thënë degës lokale të Radio Evropa e Lirë se loja nuk është “opsioni më i mirë” për Bosnjën.

Në të njëjtën kohë, ish-ylli i futbollit Zvjezdan Misimovic, i cili tani është këshilltar i presidentit të shoqatës, tha se sportistët nuk duhet të merren me politikë.

“Ne konkurrojmë kundër njëri-tjetrit në fushë. Të tjerët duhet të merren me politikë dhe çështje të tjera”,  tha ish-anëtari i kombëtares boshnjake, i cili la gjurmë në klubet e nivelit të lartë si Wolfsburg dhe Dynamo Moskë.

Atmosfera në ekipin e futbollit të vendit është shumë larg nga kulmi i saj në vitin 2014, kur Bosnja luajti në Kupën e Botës, hera e parë dhe e fundit që u kualifikua për një turne të madh dhe u rendit si ekipi i 13-të më i mirë në botë.

“Sido që të jetë, politikanët vendas etnonacionalistë janë përpjekur të bashkëveprojnë sportin më popullor të vendit që nga pavarësia e Bosnjës në 1992. Situata gjithnjë e më e tensionuar në vend e bën futbollin një mjet të lehtë për aktorët politikë destruktivë për të fituar pikë me mbështetësit e tyre”, shpjegoi Ibrulj.

“Si tifoz, si dikush që e ka ndjekur kombëtaren boshnjake për dekada dhe si boshnjak, kjo nuk është gjë tjetër veçse një pjesë e lëvizjes së fushatës parazgjedhore”.

“Programimi i një ndeshjeje kundër Rusisë që nuk është i domosdoshëm është një veprim i qëllimshëm për të krijuar një atmosferë negative në ekipin kombëtar”, tha Ibrulj.

“Por çdo zgjedhje në vend vjen me retorikë nxitëse dhe tensione të rritura të krijuara nga partitë nacionaliste dhe futbolli përshtatet mjaft mirë në këtë strategji”.

Top Channel