Gega jep sërish rezultat fantastik, e para nga Europianet në Diamond League/ Siguron normën e Botërorit

02/09/2022 23:01

Luiza Gega kap normën e Botërorit të 2023-it, në garën e radhës të “Diamond League”.

Kampionia në fuqi e Europës, në Bruksel shënoi kohën 9.14.41, duke qenë mes atleteve më të mira të Botës, ndërsa para saj u renditen vetëm afrikanet.

Koha e Gegës ishte e shtata më e shpejtë, ndërsa vlen të theksohet fakti se Luiza Gega ishte e para nga atletet europiane.

Norma e Botëtorit dhe Olimpiadës është 9.23.00, ndërkohë që Luiza është shumë poshtë kësaj kohe dhe pretendon të ulë edhe më shumë rezultatin e saj personal.

Vetëm pak ditë më parë, Gega nderoi Shqipërinë me paraqitjen fantastike në kampionatin Europian që u zhvillua në Mynih duke u shpallur Kampione e Europës./ Super Sport

Top Channel