E enjte, 28 Maj 2020
14:02
Bilanci në Maqedoninë Veriore: Tre viktima dhe 38 raste të reja me koronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë Veriore njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga 560 teste të realizuara, 38 kanë rezultuar pozitive me Covid-19.

10:48
Covid-19/ Koreja Jugore rikthen disa masa të izolimit

Zyrtarët në Korenë Jugore kanë rikthyer masat e izolimit në Seul, shtëpi për 52 banorë të këtij shteti, pas rritjes më të madhe të numrit të të prekurve me koronavirus në pothuajse dy muaj, 79 raste në 24 orë.

10:35
Bilanci tragjik, SHBA kalon 100 mijë vdekje nga koronavirusi

Numri i personave të vdekur si pasojë e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara ka tejkaluar shifrën 100,000, në më pak se katër muaj.

08:09
Bilanci/ 5 milion e 700 mijë të infektuar, mbi 357 mijë të vdekur nga Covid-19

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta. Sipas ekspertëve, vala e madhe e infektimeve tashmë po shfaqet në vendet e lindjes dhe Amerikën Latine.

E mërkurë, 27 Maj 2020
15:18
Ballkani kompleton testet për koronavirus

Ballkani është bërë skuadra e radhës që ka kryer testet për koronavirus.

14:13
KE për koronavirusin, miliarda euro për rimëkëmbjen

Në kuadër të buxhetit të ardhshëm të BE, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen kërkon të mobilizojë 1 bilionë euro për të mbështetur ekonominë europiane pas krizës së koronavirusit.

09:52
Bilanci në Kosovë: 1.047 persona të infektuar me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se të martën janë testuar gjithsej 220 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, ku me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 9 raste.

09:06
Britania e Madhe fillon provat klinike të Remdesivir, kura më e mundshme deri tani kundër Covid 19

Ministria Britanike e Shëndetësisë njoftoi fillimin e provave të reja klinike të trajtimit me ilaçin antiviral remdesivir të pacientëve me Covid-19.

07:53
Afro 5 milion e 700 mijë të infektuar, mbi 352 mijë të vdekur nga Covid-19

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta. Sipas ekspertëve, vala e madhe e infektimeve tashmë po shfaqet në vendet e lindjes dhe Amerikën Latine.

06:59
Turqi, shkon në 158 mijë numri i rasteve, mbi 4 mijë të vdekur nga Covid-19

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka njoftuar se në vendin e tij numri i vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) është rritur në 4.397, me vetëm 28 vdekje të raportuara në 24 orët e fundit.

E martë, 26 Maj 2020
14:38
Bocelli dhuron plazmën e gjakut: Isha i sëmurë me Covid

Andrea Bocelli, i prekur dhe ai nga koronavirusi, shkoi sot në qendrën e grumbullimit të spitalit Cisanello në Pisa për të dhuruar plazmë në kuadrin e studimeve për gjetjen e një kure për të sëmurët nga Covid 19.

14:17
Danimarka, koronavirusi/ Tkurrja më e madhe ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore

Ekonomia e Danimarkës po përballet me tkurrjen më të madhe ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore, për shkak të masave të izolimit kundër koronavirusit.

13:02
Spanja kërkon rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve

Spanja kërkoi nga partnerët e Bashkimit Evropian që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë në zonën e ashtuquajtur Schengen.

11:46
Gjermani/ Gati udhëtimet, por nuk përmend Ballkanin…

Qeveria gjermane synon të heqë paralajmërimin për udhëtimin nga 15 qershori për turistët nga 31 vende europiane, nëse zhvillimi i pandemisë e lejon këtë, sipas informacioneve të mediave.

11:05
Studimi: Meshkujt që i kanë më të gjatë gishtërinjtë e unazës, rrezikojnë më pak nga koronavirusi!

Burrat me gishtërinj më të gjatë të unazës janë më pak të rrezikuar të vdesin nga Covid 19, thotë një studim i fundit.

10:50
Shpresa për kurën! Zbulohet një tjetër antitrup i aftë të shkatërrojë koronavirusin

Shkencëtarët nga Instituti i Kërkimeve Biologjike në Izrael (IIBR) njoftuan se kanë identifikuar një antitrup monoklonal, të aftë të shkatërrojë koronavirusin SARS-CoV-2.

10:04
​Kush hedh dorezat dhe maskat në rrugë gjobitet me 500 euro në këtë vend

Autoritetet lokale në Romë morën një vendim për të ndëshkuar të gjitha ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

09:51
​Bilanci i COVID-19 në Kosovë, 247 raste aktive

Numri në total i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka shkuar në 1.038, ndërsa prej tyre si raste aktive janë vetëm 247 persona, ndërsa 791 të tjera tashmë vlerësohen si të shëruar.

09:48
​Beteja me Covid-19/ Britania hap mijëra dyqane në qershor

Britania e Madhe do të rihapë mijëra dyqane dhe qendra tregtare në qershor, njoftoi kryeministri Boris Johnson.

09:28
Çekia fiton betejën me Covid-19! Rihap kufijtë me Austrinë dhe Gjermaninë

Republika Çeke njoftoi se do të hap pikat e saj kufitare me Austrinë dhe Gjermaninë – por megjithatë kufizimet e vendosura si pasojë e mos përhapjes së pandemisë Covid-19 mbeten ende ne fuqi.

09:20
Suedi, mbi 4.000 viktima nga Covid-19

Suedia, e cila ka luftuar me një qasje më të butë ndaj pandemisë koronavirus sesa vendet e tjera, njoftoi se mbi 4.000 njerëz kanë vdekur në vend, 90 për qind e të cilëve janë mbi 70-vjeç.