Racizmi i tifozëve të Lazios ndaj Umtitit, reagon FIFA

05/01/2023 11:51

Tifozët e Lazios nuk heqin dorë nga racizmi. Prej vitesh bëhen protagonistë me sjelljet e tyre të gabuara, ndërkohë që “viktimat” e radhës ishin Samuel Umtiti dhe Lameck Banda gjatë takimit Lecce-Lazio (2-1).

Ultrasit bardhekaltër u fiksuan më shumë me ish-mbrojtësin e Barcelonës. Arbitri ndërpreu për disa momente ndeshjen, ndërkohë që tifozët vendas shpërthyen në ovacione duke thirrur në kor emrin e Umtitit.

Koret raciste u mbytën nga brohorimat inkurajuese të tifozëve. Të gjithë tifozët e Lecces nisën të thërrisnin të gjithë të njëjtin emër: Samuel Umtiti”, reagoi Lecce.

Në lidhje me racizmin në futbollin italian ka reaguar edhe Gianni Infantino, presidenti i FIFA-s. “Solidaritet për Samuel Umtiti dhe Lameck Banda. Le të bërtasim me zë të lartë dhe qartë: JO RACIZMIT!

Le të ngrihen shumica dërrmuese e tifozëve, të cilët janë njerëz të mirë, për t’i mbyllur gojën një herë e përgjithmonë të gjithë racistëve!“, theksoi kreu i futbollit botëror.

Top Channel