“Nuk është fundi i karrierës sime ardhja në Afrikën e Jugut”/ Ronaldo bën gafën në Al Nassr

04/01/2023 16:45

Në konferencën e tij të parë për shtyp në Arabinë Saudite pas lëvizjes së tij shumë milionëshe për t’u bashkuar me Al Nassr-in, ylli i futbollit Ronaldo në mënyrë të turpshme e mori gabim emrin e vendit të tij të ri pritës.

“Nuk është fundi i karrierës sime ardhja në Afrikën e Jugut”, tha ai.

Ndërsa ishte padyshim një gabim i gjuhës, kjo nuk i ka ndaluar disa tifozë të futbollit afrikano-jugor të ëndërrojnë të shohin një nga yjet më të famshëm në botë duke luajtur për ekipin e tyre vendas .

Dhe autoriteti i turizmit në Afrikën e Jugut ende shpreson që Ronaldo të shfaqet në stadiumin Moses Mabhida, i ndërtuar në qytetin bregdetar të Durban për Kupën e Botës 2010.

Redaktori i futbollit Jonty Mark komentoi: “Arabia Saudite dhe Afrika e Jugut mund të kenë të njëjtin inicial në fillim të secilës pjesë të emrit të tyre përkatës, por është  pak e çuditshme që Ronaldo nuk mundi të zgjidhte vendin e duhur.”

Të tjerë shprehnin se Ronaldos nuk i ka interesuar vendi por paga.

Paga e tij vjetore e raportuar prej 75 milionë dollarësh besohet se e bën atë futbollistin më të paguar në botë gjatë kontratës së tij 30-mujore.

Ndërkohë që ata nuk mund të ishin të lumtur, zyrtarët sauditë në konferencën për shtyp nuk kërkuan të korrigjojnë Ronaldon dhe kjo duket se nuk i shqetësoi tifozët e tij të rinj sauditë, të cilët i bënë atij një pritje të madhe.

Disa të tjerë kanë shprehur se ky  është një gabim që mund ta bëjnë të gjithë.

Top Channel