Rekordi i rrallë i djemve të Southgate, askush si Anglia në Katar 2022

05/12/2022 10:32

Anglia fitoi 3-0 ndaj Senegalit dhe në çerekfinalet e Kupës së Botës do të ndeshet me Francën, kampionen në fuqi.

Në pjesën e dytë erdhi edhe goli i Bukayo Saka, ndërkohë që nënkampionët e Europës kanë vendosur një rekord të veçantë në katër ndeshjet e zhvilluara deri tani në Katar 2022. Asnjë prej lojtarëve anglezë nuk është ndëshkuar me karton të verdhë!

Anglia është e vetmja skuadër që nuk ka marrë asnjë karton në duelet e luajtura ndaj Iranit, SHBA, Uellsit dhe Senegalit! Një statistikë e rrallë dhe lajm i mirë për trajnerin Southgate, i cili do i ketë të gjithë të gatshëm për “finalen” ndaj Francës.

Kujtojmë që dy kartonë të verdhë sjellin pezullimin me një ndeshje, por kartonët zerohen pas fazës çerekfinale të Kupës së Botës, aty ku mungesa në takimin pasardhës ndodh vetëm nëse merret kartoni i kuq.

Top Channel