Uellsi në Kupën e Botës pas 64 vitesh, Bale këmbëngul se është i aftë fizikisht për ndeshjen kundër SHBA

20/11/2022 16:53

Uellsi do të luajë në Kupën e parë të Botës që nga viti 1958, ku kapiteni Gareth Bale këmbëngul se gjendja e tij fizike është mirë, por Joe Allen do të humbasë ndeshjen hapëse të Kupës së Botës së Uellsit kundër SHBA.

Bale nënshkroi për Los Angeles FC në qershor për të rritur aftësinë e tij përpara turneut të Katarit, megjithëse ai luajti vetëm dy ndeshje për skuadrën e MLS, duke parë shumicën e 347 minutave të tij duke nga stoli.

Megjithatë, përpara ndeshjes së tyre të parë në Kupën e Botës që nga viti 1958, kapiteni i Uellsit beson se po shkon në ndeshjen e Grupit B në formë të mirë.

“Unë jam aty ku dua të jem, jam këtu! Jam gati të shkoj. Ne të gjithë kemi qenë duke u stërvitur shumë gjatë javës së fundit, duke u përshtatur me nxehtësinë dhe zonën kohore. Nuk kemi justifikime tani. Ne kemi bërë të gjithë punën e vështirë. Është koha e lojës nesër dhe shpresojmë se mund të rritemi dhe të bëjmë atë që duhet të dorëzohet”,  tha Bale në konferencën për shtyp para ndeshjes.

Magjia e shkurtër e Bales në Shtetet e Bashkuara i ka dhënë atij një vështrim më të afërt se çfarë mund të presë Uellsi nga kundërshtimi i tyre.

“Ata janë një skuadër e mirë e re me disa lojtarë fantastikë. Ne nuk kemi asnjë iluzion se ata janë këtu për të fituar ndeshjen ashtu siç jemi ne. Ne i dimë dobësitë e tyre, nuk mund t’i ndaj me ju për aq kohë sa ndërsa i përmbahemi planit tonë të lojës dhe bëjmë atë që bëjmë, do të jemi mirë”, shtoi Bale.

Bale ka qenë hajmali i Uellsit për më shumë se një dekadë pasi bëri debutimin e tij ndërkombëtar në moshën vetëm 16 vjeç. Arritja e një Kupe Botërore me vendin e tij ishte një ëndërr e realizuar.

Top Channel