Ministrja e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock, ka thënë se Kosova dhe tërë rajoni ballkanik ka perspektivën për integrim në Bashkimin Evropian.

Pas takimit me kryeministrin Kurti, kryediplomatja gjermane tha se vet vizita e saj në Kosovë paraqet këtë vizion.

Ajo tha se Kosova ka plotësuar kriteret për liberalizim të vizave dhe BE-ja duhet të marrë hapin tutje, ndërkohë qw theksoi se duhet përparim i dialogut Kosovë-Serbi.

Ndërsa, kryeministri Kurti tha se përkundër vonesave dhe dëshpërimit në BE-në për shkak të mosliberalizimit të vizave, Kosova s’ka rrugë tjetër përveç BE-së.

Top Channel