Iggy Azalea po bën një hap prapa nga muzika për t’u përqëndruar në ‘projekte të tjera krijuese’.

Reperja 31-vjeçare me famë botërore, e njohur më shumë për hitin e saj të vitit 2014 “Fancy”, njoftoi të enjten se albumi i saj i tretë në studio, “End of a Era”, do të jetë i fundit për të paktën ‘disa vjet’, shkruan DailyMail.

Azalea shkroi në Twitter: “Fundi i një epoke është kaq i veçantë për mua, pasi të publikojë albumin muajin tjetër do të duhen disa vjet që të përqendrohem në projekte të tjera krijuese dhe gjëra nga të cilat ndihem e apasionuar dhe e frymëzuar, përtej muzikës”.

Unë jam e ngazëllyer për ju djema që të shihni anët e ndryshme të miat në të ardhmen. Zhvendosja e energjisë dhe përqendrimi im tek ajo që jam më shumë e entuziazmuar është ajo që është e përshtatshme për mua dhe shpresoj që ju të vazhdoni të mbështesni çfarëdo projekti krijues që jam duke bërë këtu”, shtoi ajo.

Unë me të vërtetë e dua këtë album dhe thjesht dua që fansat e mi ta shijojnë këtë me mua. Shpresoj të shoh kaq shumë prej jush në turne”, shkroi Azalea.

Reperja me famë botërore më vonë shkroi në Twitter në përgjigje të një fansi: “Po! Unë kam dalë në skenë me projektin më të mirë një javë pas albumit tim dhe mezi pres derisa ju djema ta shihni”.
Ndërsa është e paqartë se për cilat projekte të tjera krijuese po punon Azalea, ajo ka përvojë si paneliste në spektaklin e talenteve “The X Factor” kështu që mund të shkojë në atë rrugë.

Azalea vjen nga Mullumbimby, New South Wales dhe u transferua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në moshën 16 vjeç për të ndjekur një karrierë muzikore.
Pavarësisht prejardhjes së saj australiane, ajo miraton një tërheqje jugore në muzikën e saj.
Ajo fillimisht u mentorua nga reperi T.I., i cili publikoi ‘cover’-in e saj “Ignorant Art” në vitin 2011 dhe vazhdoi të arrijë suksesin kryesor me këngën e saj solo të vitit 2014, “Fancy”.
Ajo nuk ka qenë në gjendje të replikojë këtë sukses, dhe këngët, albumet dhe EP-të e saj të mëvonshme janë futur në top lista.

Artistja e hip-hopit u akuzua kohët e fundit për errësimin e lëkurës së saj, në tendencën për të bërë përvetësim kulturor dhe për t’u prezantuar si e zezë në klipin e këngës së saj “I Am the Stripclub”.
Sidoqoftë, ajo e mohoi përpjekjen për të ndryshuar pamjen e saj në këtë mënyrë, duke i quajtur pretendimet ‘qesharake’ dhe duke thënë se ajo ka përdorur të njëjtin makijazh për tri vitet e fundit.
Jashtë muzikës së saj, ajo është e njohur për grindjen e saj me reperin me emër të ngjashëm Azealia Banks, i cili në 2014 e quajti atë ‘Igloo Australia’ dhe e akuzoi atë se nuk u interesua për ‘çështjet e njerëzve me ngjyrë’ pavarësisht se kapitalizoi kulturën e zezë. /Telegrafi

FOTO GALERI
2/9

Top Channel