Mick Schumacher është kampioni më i ri i Evropës në kampionatin e formula 3 dhe tashmë kanë filluar të bëhen krahasimet me babain e tij Michael Schumacher, 7 herë kampion bote në Formula 1.

Madje ka nga ata që e shohin Schumacher Jr si pasuesin e legjendës së këtij sporti te skuadra e Ferrarit.

Por mesa duket 19 vjecari nuk është aspak i turbulluar për këto krahasime që i bëhen me babain e tij dhe këtë ai e theksoi gjatë në një intervistë për televizionin gjerman RTL që realizoi një film dokumentar me titullin ‘Schumacher’ ku flitet edhe për djalin e ralf Schumacher, David dhe Maximilian Gunther, i vetmi pilot në Formula 2 dhe që do të garojë në Formula E.

“Nuk ka asnjë problem me krahasimet që më bëjnë me babain tim-tha Schumacher Jr-a i është më i miri dhe për këtë arsye është edhe modeli im. Edhe kampionë të tjerë të botës krahasohen me babain tim”.

Vitin e ardhshëm, Mick Schumacher pritet të marrë pjesë në kampionatin e Formula 2 me skuadrën e Prema.

Top Channel