Rrëfimi i legjendës së notit: Kam menduar vetëvrasjen, ja si të shpëtoni nga depresioni

16/11/2023 08:30

Michael Phelps është emër i paharrueshëm në sportin botëror dhe nuk ka nevojë për prezantim.

Ish-notari amerikan fitoi 28 medalje në Lojërat Olimpike (23 ari, 3 argjendi dhe 2 bronzi) dhe tani kërkon një më shumë, për shëndetin mendor. Phelps ishte i pranishëm në Forumin Botëror të Biznesit, të mbajtur në qendrën e ekspozitës IFEMA në Madrid, ku iu bashkua legjendës së sportit, Teresa Perales.

Akoma më i rëndësishëm ishte fjalimi i ish-sportit, i cili tani tregon se karriera e tij ishte e përhumbur nga disa probleme psikologjike:

“Nuk doja të isha gjallë. Nuk kam ngrënë, nuk kam pirë, kam shkuar në një qendër shërimi. Unë po luftoja për jetën time më shumë se sa njerëzit mund ta imagjinonin”, tha ai, cituar nga Marca, në lidhje me një depresion të dytë që kaloi në vitin 2014, pasi ishte përballur tashmë me të njëjtin problem në vitin 2004.

Phelps shfrytëzoi rastin për të kujtuar goditjet e tij të para në një sport si noti. Tani, kjo përvojë ulje-ngritjesh e bën atë një nga pionierët në mbrojtjen e shëndetit mendor:

“Jam mirë, por e di që ka shumë njerëz që kanë probleme të shëndetit mendor. Një në katër persona ka një problem të shëndetit mendor dhe nuk flet për këtë. Po të flisnim të gjithë, do të normalizohej. Sigurisht, me pandeminë, e gjithë kjo çështje ka evoluar. Nëse dikush ndihet i vetmuar, siç ndihej gjatë pandemisë, është mirë t’i ndajë emocionet e tij”, theksoi Phelps, duke lënë disa këshilla për këdo që e ka këtë problem.

“Merruni 10 ose 30 minuta në ditë me veten tuaj, shkoni në palestër… Duhet të kërkoni diçka për të cilën jeni të pasionuar. E kisha të vështirë ta gjeja. I kafshova thonjtë, nuk dija çfarë të bëja”, kujton ai.

Phelps ende i ka idetë e tij të përcaktuara mirë në këtë pikë:

“Dua të ndihmoj njerëzit që janë në vështirësi, dua të shpëtoj jetë. Kam menduar edhe të bëj vetëvrasje dhe dua t’i ndihmoj këta njerëz. Ka dritë në fund të tunelit. Duke folur për këto çështje, më shpëtoi jetën. Dua t’u kujtoj njerëzve se nuk janë vetëm. Dua t’u mësoj fëmijëve se çfarëdo që kërkojnë, është gjithmonë e mundur të arrihet”, përfundoi legjenda e notit. /Supersport

Top Channel