Weekend thyen rekordin Guiness, artisti më i dëgjuar në histori

22/03/2023 11:12

The Weeknd është artisti më i njohur në botë sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Organizata i ofroi titullin yllit të popit të hënën pasi analizoi të dhënat e Spotify të disa prej emrave më të mëdhenj në industrinë e muzikës, duke përfshirë numrin e dëgjuesve mujorë në platformën e transmetimit.

Duke pasur parasysh se artisti i njohur, emri i vërtetë Abel Tesfaye, mban rekordin si artisti i parë dhe deri tani i vetmi në historinë e Spotify që ka arritur 100 milionë dëgjues në fund të shkurtit, ai është shumë larg në krye të klasës. 

Këngëtari i “Starboy” ka fituar edhe më shumë ndjekës në transmetim – deri në 111.4 milionë, sipas raportit të Guinness.

Dhe ka një diferencë të madhe midis tij dhe artistes së radhës në listë, Miley Cyrus, e cila aktualisht numëron 82.4 milionë dëgjues mujorë në prag të publikimit të albumit të saj të tetë të shumëpritur, Endless Summer Vacation . Artistë të tjerë që ndjekin The Weeknd përfshijnë Shakira (81.6 milionë), Ariana Grande (80.6 milionë), Taylor Swift (80.2 milionë), Rihanna (78.5 milionë) dhe Ed Sheeran (77.5 milionë).

Kënga e Weeknd 2020 “Blinding Lights” është kënga më e transmetuar në Spotify e të gjitha kohërave, me më shumë se 3.47 miliardë dëgjime që nga e hëna, sipas platformës së transmetimit muzikor. Kënga e tij “Starboy” është gjithashtu një nga këngët më të dëgjuara të të gjitha kohërave në Spotify.

The Weeknd nuk është i panjohur për çmimet e rekordeve botërore Guinness. Atij iu dha dy çertifikata në vitin 2016: Njëra për albumin më të transmetuar të Spotify në 2015 dhe tjetra për javët më të njëpasnjëshme në Top 10 të Billboard Hot 100 nga një artist mashkull solo.

Top Channel