Legjenda e Hollivudit, 97-vjeçari Dick Van Dyke aksidentohet me makinë

22/03/2023 15:45

Legjenda e Hollivudit Dick Van Dyke raportohet se humbi kontrollin e makinës së tij dhe u përplas me një portë të mërkurën në mëngjes, raportoi fillimisht TMZ.

Shkak mendohet të jenë rrugët e lagura në Malibu, Kaliforni, të përmbytura kohët e fundit nga shiu.

Me lëndime në trup ylli i Mary Poppins, 97-vjeç, duket se ka shpëtuar, tha policia. Ai mori ndihmën e parë në vendngjarje nga mjekët dhe më pas u soll në shtëpi nga një mik.

Oficerët e policisë kanë thënë se droga dhe alkooli nuk dyshohet të jenë të përfshira në aksident. Megjithatë, është raportuar se policia ka dorëzuar dokumente në Departamentin e Mjeteve Motorike që ai të rimarrë testin e drejtimit, për shkak të statusit të tij gati njëqindvjeçar.

Karriera e Dyke në Hollywood shtrihet mbi shtatë dekada mes filmit, televizionit dhe teatrit. Çmimet e tij përfshijnë Golden Globe, Tony dhe Grammy.

Edhe pse karriera e tij arriti kulmin në vitet 1960 – kur ai luajti në “Bye Bye Birdie”, “Mary Poppins” dhe “Chitty Chitty Bang Bang”, muajin e kaluar Dyke u shfaq sërish në ekranet televizive si konkurrenti më i vjetër që ka performuar ndonjëherë në konkursin e këngës së Fox, The Këngëtarja e maskuar.

Ky nuk është aksidenti i parë i aktorit. Në vitin 2013, ai u shpëtua nga një makinë që digjej në autostradën e Kalifornisë. Ai nuk ka pësuar lëndime të rënda.

Top Channel