Ylli i TikTok, Jehane Thomas ndërron jetë në moshën 30-vjeçare disa javë pas ankesave të vazhdueshme

21/03/2023 10:55
A mother-of-two who shot to fame on TikTok has tragically passed away at the age of 30 following months of crippling migraines. Jehane Thomas, from Doncaster, boasted over 66,700 followers on the video-sharing platform - where she uploaded videos about her daily life, such as prepping her sons' lunches and sharing high street buys. According to the social media star's loved ones, her death on Friday was 'totally unexpected' and has left her family 'heartbroken'. In recent months, Jehana had been documenting her health difficulties on TikTok and explained how she had recently been diagnosed with optic neuritis. The extremely painful condition is caused by inflammation of the optic nerve, which carries messages from the eye to the brain. Jehane had been in-and-out of hospital in recent weeks, updating her followers on her treatment. In her last video on TikTok, which was shared four days ago, Jehane found herself in hospital, waiting to go into surgery for her condition. 'I can't lift my head up without wanting to be sick and I'm unable to walk, I need to be wheeled everywhere. That's how bad this pain is,' the mother wrote in the video's caption. Jehane had been admitted to A&E and was waiting for surgery at the time when she filmed the video. She had just been discharged from a week-long stay in hospital when what she called the pressure migraines caused by her condition returned, forcing her to take herself back to hospital. A Go Fund Me Page has been set up to help finance the funeral of the mother-of-two, who is survived by her sons Isaac, three, and Elijah, one, raising £9,585 so far. Jehane's best-friend Alyx Reast has led tributes online, writing: 'Jehane Thomas was a 30-year-old mum of two boys when she suddenly passed away on 17/03/2023. 'Despite suffering from migraines and bouts of illness for several months, her passing was totally unexpected and we are all absolutely heartbroken. 'Her two children have been left without their mum.. Jehane - I promised I'd do what I can for those boys, so that's what I'm vowing to do. I love you.'

Ylli i TikTok , Jehane Thomas, ka vdekur në moshën 30-vjeçare, vetëm disa ditë pasi ajo ndau një postim emocional në rrjetet sociale në lidhje me migrenën e saj të vazhdueshme.

Miku i Thomas, Alyx Reast ndau lajmin përmes një lançimi të faqes “GoFundMe” të premten. Nëna e dy djemve, Isakut trevjeçar dhe Elijah një vjeç, Thomas ka më shumë se 71,900 ndjekës në TikTok , ku dokumentoi vështirësitë e saj me shëndetin e saj fizik dhe jetën si prind.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jehane Thomas (@jehane_x)

Ajo drejtonte gjithashtu biznesin e saj, i cili krijon artikuj shkrimi të personalizuara për raste të veçanta. Miku i saj tha se ishte e papritur vdekja e Jehane, pavarësisht nga sfidat shëndetësore me të cilat po përballej.

“Jehane Thomas ishte një 30-vjeçare, nënë e dy djemve kur papritmas ndërroi jetë më 17/03/2023”, thuhet në përshkrim. “Pavarësisht se vuajti nga migrena dhe periudhat e sëmundjes për disa muaj, vdekja e saj ishte krejtësisht e papritur dhe të gjithë jemi absolutisht të thyer”.

Faqja me ndihma u hap për fëmijët e saj dhe nga dita e djeshme ka mbledhur 13,500 dollarë, me më shumë se 600 donacione.

Më 15 mars, ditë përpara se të shpallej vdekja e saj, Thomas postoi një video në TikTok për të ndarë një përditësim rreth shëndetit të saj. Ky postim erdhi disa javë pasi ajo zbuloi se ishte diagnostikuar me ënjtje që dëmton nervin optik në sy, një gjendje të quajtur neuriti optik.

 

@jehanethomas1 Replying to @Beckie 🎀 ♬ original sound – Jehane Thomas

Top Channel