Nga torta te patatet e skuqura dhe çokollata: Ja çfarë kuptimi kanë dëshirat tuaja për ushqim, sipas ekspertëve

21/03/2023 15:07

Nga ëmbëlsirat tek patatet e skuqura dhe buka, shumë prej nesh kanë një kënaqësi pak fajtore.

Por pse kemi dëshira kaq të forta për ushqim?

Dëshira për të ngrënë çokollatë apo patate të skuqura mund të jetë mënyra e trupit tuaj për t’ju paralajmëruar për diçka. Disa ekspertë kanë sugjeruar se mungesat e lëndëve ushqyese janë fajtore për dëshirat, ndërsa të tjerë thonë se është aq e thjeshtë sa të lidhni ushqimet që shijoni me kënaqësinë.

Zbulon se çfarë mund të nënkuptojnë dëshirat tuaja për ushqim

Tortë ose diçka e ëmbël

Qofshin ëmbëlsira apo biskota, ata që kanë ëmbëlsirë e dinë shumë mirë ndjenjën e dëshirës për sheqer.

Por cilido qoftë vesi juaj, dëshira juaj për një ëmbëlsirë ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga nivelet e sheqerit në trupin tuaj që bien pas një maksimumi. Ndërsa hani, sheqeri në gjak rritet dhe insulina lirohet.

Dhe sipas ekspertëve, nëse hani sheqer të rafinuar dhe karbohidrate, ato do të godasin shpejt gjakun tuaj dhe do të shkaktojnë një çekuilibër në sheqerin në gjak.  Trupi më pas do të lëshojë më shumë insulinë për t’u përballur me rritjen e shpejtë të sheqerit në gjak.

Pasi ta trajtoni atë, nivelet e sheqerit në gjak do të ulen, por për shkak se ju keni gjeneruar lirimin e shumë insulinës, nivelet do të bien shumë të ulëta dhe së shpejti do të doni të hani një copë çokollatë.

Për të frenuar dëshirat tuaja për sheqer, Dr Glenville këshillon marrjen e një suplementi kromi.  Kromi është një metal gjurmë, që gjendet në trup në formën e kromit trevalent, i cili mund të luajë një rol në funksionin normal të insulinës.

Patate të skuqura ose diçka të kripur

Dhe dëshira juaj për diçka të kripur mund të nënkuptojë se elektrolitet tuaja janë të ulëta. Elektrolitet e kaliumit dhe natriumit ruajnë një ekuilibër të lëngjeve të trupit dhe mbajnë muskujt dhe nervat të funksionojnë pa probleme.

Dhe ushqimet e kripura janë të pasura me natrium, kështu që ekspertët sugjerojnë se këto dëshira janë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se natriumi është i nevojshëm, edhe pse në sasi të vogla.

Natriumi është një mineral jetik, i cili ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të ujit në trup, i cili ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

Ju mund të rimbushni shpejt nivelet tuaja të natriumit duke ngrënë kokoshka të kripura, selino dhe karota, të cilat janë natyrisht të larta në mineral

Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, udhëzimet thonë se të rriturit duhet të hanë më pak se gjashtë gram kripë në ditë – përafërsisht sa një lugë çaji.

Bukë ose karbohidrate të tjera  

Dëshira për një vakt të përbërë nga karbohidrate të ngopura si buka ose makarona është një tjetër dëshirë e zakonshme. Mund të ketë shumë arsye pse mund të dëshironi karbohidrate, duke përfshirë stresin.

Por duhet t’i rezistoni tundimit pasi  trupi nuk mund t’i tresë ato aq lehtë.

Ne jemi të lidhur për të mbijetuar, kështu që kur nuk ndihemi të sigurt, truri ynë mund të rrisë dëshirat për energji të shpejtë (përfshirë bukën, makaronat, ëmbëlsirat etj).

Ekspertët thonë se shkaqe të tjera të mundshme të dëshirave për karbohidrate mund të përfshijnë nevojën për të rregulluar humorin e ulët, pasi marrja e karbohidrateve është e lidhur me lirimin e serotoninës së hormonit të lumturisë.

 Cokollatë

Dëshira juaj për çokollatë mund të jetë që trupi juaj kërkon për diçka tjetër. Ekspertët kanë vlerësuar se rreth 80 për qind e popullsisë ka mungesë të magnezit në dietën e tyre ditore.

Trupi ka nevojë për magnez, pasi ndihmon në rregullimin e funksionit të muskujve dhe nervave, nivelet e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut dhe prodhon proteina, kocka dhe ADN.

Dhe disa njerëz kanë sugjeruar se dëshira për çokollatë është me të vërtetë që trupi juaj sinjalizon se i mungojnë lëndët ushqyese. Por Dr Mellor tha se ky është një mit.

“Duke pasur parasysh se njerëzit kanë ditur për kakaon vetëm për rreth 1000 vjet dhe çokollata në formën e saj aktuale është një krijim viktorian, dëshira për çokollatën ka të bëjë me kënaqësinë e shkaktuar nga ngrënia e çokollatës së ëmbël dhe yndyrore sesa çdo mineral që mund të përmbajë në pjesë e një gram sasi”, tha ai.

Pavarësisht se nuk është rrënja e dëshirës, ​​çokollata e zezë mund të jetë një burim i magnezit.

Top Channel