Ndihmon në ngadalësimin e plakjes, kjo është dieta e fshehtë e Ronaldos, Messit dhe Benzemas

25/12/2022 21:44

Receta sekrete e suksesit për Cristiano Ronaldon, Lionel Messin dhe Karim Benzeman është duke ngrënë rregullisht alga deti.

Superyjet globalë po lulëzojnë ende në nivelet më të larta të lojës, pavarësisht se janë në të 30-at e tyre.

Treshja, në njëfarë mënyre, është në gjendje më të mirë se kur ishin në të 20-at e tyre. Dhe suksesi i tyre brenda dhe jashtë fushës thuhet se është për shkak se ata i bëjnë algat e detit një element kryesor të dietave të tyre “super strikte” dhe shumë ushqyese. Cristiano Ronaldo ende po i shënon golat në moshën 37-vjeçare

Kjo është sipas gazetave spanjolle Marca dhe Mundo Deportivo, të cilat pretendojnë se treshja janë ngrënës të rregullt të superushqimit.

Alga deti është e mbushur me Spirulinë, e cila ka 70 për qind proteina dhe është e pasur me vitamina (A, B1, B2, C, D, E dhe K). Ai gjithashtu përmban Chlorella, e cila ka një numër 60 për qind proteinash që “ndihmon në ngadalësimin e plakjes dhe shumë më tepër”. Ajo gjithashtu thuhet se “përshpejton metabolizmin dhe eliminon toksinat nga trupi” me një ritëm më të shpejtë se sa do të ishte ndryshe.

Lionel Messi, 35 vjeç, aktualisht po fluturon lart me Paris Saint-Germain Alberto Mastromatteo, një kuzhinier privat i yjeve në Spanjë, është një adhurues i madh i konsumit të algave të detit.

Ai tha për Spirulinën dhe Klorelën: “Ato përmbajnë vlera të mëdha ushqyese. Sepse me një sasi të vogël merrni shumë proteina bimore, të cilat trupi i sintetizon edhe më mirë se proteinat shtazore”.

“Unë besoj në fuqinë e jashtëzakonshme ushqyese të mikroalgave, burimeve të pakrahasueshme të acideve yndyrore të pangopura omega 3 -dhe lipideve të tjera të shëndetshme, vitaminave, karotenoideve, antioksidantëve etj”.

“Kjo është arsyeja pse unë zakonisht përfshij spirulinën dhe klorellën në të gjitha pjatat e mia”, ka zbuluar ai.

Dhe Karim Benzema sapo shijoi sezonin më të mirë të karrierës së tij në moshën 34-vjeçare Konsumimi i algave të detit nga Ronaldo, Messi dhe Benzema po jep qartë efektin e dëshiruar pasi ata ende po luajnë në nivele të larta.

Ronaldo ishte golashënuesi më i mirë i Manchester United sezonin e kaluar – duke gjetur rrjetën 24 herë në të gjitha garat. Ndërkohë, Messi shënoi 11 gola dhe dha 15 asistime në sezonin e tij debutues me Paris Saint-Germain. Ylli i Real Madridit, Benzema ishte më produktiv nga treshja – duke shënuar 44 gola në 46 paraqitje në të gjitha garat për Los Blancos.

Top Channel