Mundësi e artë për Marokun, mbyllet pjesa e parë e shtesës

06/12/2022 18:22

Marok-Spanjë 0-0

104′ Mundësi e artë për Marokun, Cheddira godet keq dhe pret në pozicion portieri Simon

90+5′ Përfundojnë në barazim 90-minutat, Marok-Spanjë i drejtohet kohës shtesë

81′ Williams pason në zonë për Moratën, sulmuesi e kthen në zonë por aty nuk është askush nga shokët e skuadrës për të përfituar

42′ Rrezikon Maroku me Aguerd i cili godet me kokë pas harkimit të Boufal, por pa qenë i saktë me topin që përfundon larg kuadratit të spanjollëve

33′ Kundërpërgjigjet Maroku, Mazraoui rikuperon topin dhe godet nga distanca me portierin Unai Simon që pret në dy kohë teksa En Nesyri po afrohej me shpejtësi

26′ Sërish Spanja rrezikon, këtë herë aksioni është i vlefshëm, por Asensio që u shkëput bukur nga mbulimi i kundërshtarëve godet vetëm rrjetën e jashtme

25′ Shfaqet Spanja dhe Maroku është me fat pasi aksioni i iberikasve ishte në pozicion jashtë loje. E gjitha nisi pas një gabimi të portierit Bono me Gavin që më pas goditi traversën dhe më pas Ferran Torres që nuk shënoi me portën e zbrazët. Gjithsesi, te spanjollët nuk ka asnjë peng prej pozicionit jashtë loje

11′ Tentativa e parë drejt portës së Spanjës nga Maroku, është Hakimi që provon nga goditja e dënimit por pa rrezikuar kuadratin e mbrojtur nga Bono

Maroku sfidon Spanjën për një vend në çerekfinale. Kombëtarja afrikane ia doli të kualifikohej me sukses nga një grup ku ishte edhe Belgjika me Kroacinë, madje duke e kryesuar grupin. Tashmë, marokenët kërkojnë surprizën e radhës përballë iberikasve teksa në fushë zbresin emra si Mazaraoui, Hakimi, En Nesyri, Boufal dhe mbi të gjithë Ziyech.

Nga ana tjetër, Spanja la një shije të hidhur pas disfatës me Japoninë duke e mbyllur grupin në vend të dytë, megjithatë për “La Furia Roja” tashmë nis një tjetër fazë e Kampionatit Botëror dhe trajneri Luis Enrique hedh në fushë të gjithë artilerinë e rëndë teksa iberikasit luajnë me formacionin e tyre më të mirë teksa sulmin e udhëheq treshja Olmo, Asensio dhe Ferran Torres.

Top Channel