“Ferri në Tokë”/ Turqia pushtohet nga zjarret! 4 të vdekur, zjarrfikësit në luftë me flakët (Pamjet)

30/07/2021 10:11

Numri i viktimave në Turqi si pasojë e zjarreve të mëdha që kanë goditur zonat pyjore në jug të vendit, në 8 rajone ka shkuar në 4.

Flakët përfshinë zonën e Antalias, Adanas, Osmaniyes, Mersinit, Kayserit, Muğlas, Kütahyas. 3 persona humbën jetën në Manavgat dhe 1 person në Marmaris.

Sipas mediave të huaja, dhjetëra fshatra janë evakuuar, ndërsa 4,000 zjarrfikës, të mbështetur nga helikopterë dhe aeroplanë po luftojnë me flakët.

Gjithashtu kanë ndërruar jetë edhe dy persona, Osman dhe Şehri Kardaş, të cilët u gjetën të shkrumbuar në kuzhinë dhe tualet dhe dyert ishin të kyçura në momentin e zjarrit.

Mes viktimave është një djalë 25-vjeçar, Şahin Akdemir nga Marmaris, i cili ndihmoi zjarrfikësit me ujë të pijshëm dhe bënte thirrje për ndihmë.

Gjithashtu kanë ndërruar jetë edhe dy persona, Osman dhe Şehri Kardaş, të cilët u gjetën të shkrumbuar në kuzhinë dhe tualet dhe dyert ishin të kyçura në momentin e zjarrit.

FOTO GALERI
1/15

Top Channel