Rusia po përjeton rritje të ndjeshme të rasteve me Covid 19, njofton portali i kremlinit Sputnik. Sipas tij, në 24 orët e kaluara, 16,521 raste të reja të infeksionit me koronavirus janë konfirmuar në Rusi, duke ju referuar Selisë Operative e Rusisë për Luftën Kundër Virusit të Koronës.

Sipas tij, në 24 orët e kaluara, 16,521 raste të reja të infeksionit me koronavirus janë konfirmuar në Rusi, duke ju referuar Selisë Operative e Rusisë për Luftën Kundër Virusit të Koronës.

Siç specifikohet, një e katërta e pacientëve të rinj nuk kanë ndonjë simptomë të sëmundjes.

Numri më i lartë i njerëzve të infektuar rishtas u regjistrua në Moskë, 4,453 raste, që është pothuajse një mijë më pak se një ditë më parë, por kishte një rritje të rasteve të reja në Shën Petersburg (713) dhe në rajonin e Moskës (480).

Përveç kësaj, ka një rritje të vogël të numrit të vdekjeve në 24 orët e fundit krahasuar me periudhën e mëparshme, dhe vetëm dje, 296 pacientë vdiqën nga virusi korona.

Në të njëjtën kohë, 11,567 njerëz u shëruan në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të atyre që u shëruan në 1,130,818.

Top Channel

Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
Një minutë heshtje në nder të Maradonës/ Nis ndeshja mes Kombëtares sonë të femrave dhe Qipros
Top News – BE do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja