Ka kaluar 100,000 numri i personave që janë shëruar nga sëmundja që e shkakton koronavirusi i ri, COVID-19.

Sipas shifrave që ka publikuar Universiteti Johns Hopkins, 100,182 persona janë shëruar plotësisht.

Sipas burimit të njëjtë, 350,536 njerëz në botë aktualisht janë të prekur me koronavirus, ndërsa 15,328 kanë humbur jetën.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka cilësuar së voni Evropën si epiqendër të koronavirusit.

Rastet e para me koronavirus janë shfaqur në Kinë, në fund të vitit të kaluar, dhe që atëherë janë përhapur në mbi 150 vende të botës.

Shumica e vendeve të prekura kanë ndërmarrë masa të ashpra për frenimin e sëmunjdes, si: mbyllja e shkollave, restoranteve dhe kafiterive.

Top Channel