Pas stuhisë diellore, “mrekulli” në qiell: Aurora borealis mbi disa vende europiane
11/05/2024 12:13
Krijesa të çuditshme “komplekse” u shfaqën në tokë 500 milionë vjet më parë, shkencëtarët zbulojnë arsyen
08/05/2024 08:47
Një asteroid do të kalojë sot jashtëzakonisht shumë pranë Tokës, publikohen pamjet, ja mbi cilin shtet do të “fluturojë”
11/04/2024 18:42
Një vullkan me madhësinë e Everestit fshihet në Mars? CNN: Hulumtimet e reja bëjnë bujë tek shkencëtarët
29/03/2024 21:50
VIDEO/ Shokon roboti, i prek të pasmet gazetares gjatë intervistës live! Përhapet më tej frika nga AI
09/03/2024 12:40
“Besimi te shkencëtarët”, studimi i shtrirë në 67 vende e rendit Shqipërinë të fundit
21/02/2024 22:50
Studimi/ Nivelet e ujërave nëntokësore po bien me shpejtësi në mbarë botën, popujt që rrezikojnë “të thahen” për ujë
25/01/2024 08:16
“Hëna ka hyrë në një epokë të re”/ Paralajmërimi i shkencëtarëve: Njerëzit po dëmtojnë seriozisht satelitin, me këto ritme…
14/01/2024 23:23
India nis misionin hapësinor për të studiuar vrimat e zeza, organizata: Do të kemi një kohë emocionuese përpara
02/01/2024 09:59
Teleskopi sjell pamje spektakolare/ “James Webb” po ripërcakton pikëpamjen tonë për universin
01/01/2024 20:04
Harta e re e botës që tregon se si po ndryshojnë reshjet e borës
25/11/2023 17:51
​Shkencëtarët shprehin shqetësimin: Vrima e ozonit mund të mos rikuperohet
22/11/2023 16:44
​Arkeologët zgjidhin misterin e dorëshkrimit më të vjetër skocez
19/11/2023 22:58
Një shpërthim kozmik rekord trondit atmosferën e Tokës
15/11/2023 17:46
Thatësira ekstreme ndryshon ngjyrën e liqenit në Hawaii
14/11/2023 22:48
Astronautët e NASA rrëzojnë kutinë e veglave në hapësirë! Objekti që pluskon rreth planetit mund të shihet me dylbi nga Toka
14/11/2023 22:16
Studimi: Dinozaurët në hapësirë mund të dalloheshin më lehtë se sa alienët
14/11/2023 21:51
Islanda po përgatitet për shpërthim vullkanik, por çfarë ndikimi do të ketë?
13/11/2023 18:30
Zbulimi premtues shkencor! Si mundësojnë “binjakët digjitalë” trajtim të personalizuar shëndetësor
13/11/2023 16:24
Shkencëtarët mesjetarë u përpoqën të krijonin njerëz të vegjël brenda barkut të një kafshe
13/11/2023 10:42
Mendohej se ishte zhdukur! Publikohen imazhet e para të gjitarit që lëshon vezë
12/11/2023 22:24
Evakuohet qyteti prej vullkanit/ Alarm në Islandë, magma po rrjedh nën shtëpitë e peshkatarëve
12/11/2023 12:41
Shkencëtarët japin alarmin për vullkanet/ Islanda shpall gjendjen e jashtëzakonshme, Italia frikë nga zgjimi i vullkanit pas 485 vitesh
11/11/2023 10:44
Krijohet në laborator një majmun me majat e gishtave të verdha dhe sy të gjelbër fluoreshent në Kinë
10/11/2023 12:14
“Arritje e madhe”, kryhet transplanti i parë i syrit të njeriut
10/11/2023 11:42
Shpërthimi vullkanik nënujor krijon një ishull të ri në Paqësor, afër Iwo Jimi në Japoni
10/11/2023 10:24
Shi artificial në Indi, shkencëtarët krijojnë re me jodin argjendi për të pastruar ajrin toksik në Delhi
09/11/2023 13:22
Roboti vret një punonjës, e shtyp për vdekje pasi nuk bëri dallimin mes njeriut dhe një kuti perimesh
09/11/2023 10:38
Mishi i krijuar në laborator do të përdoret si ushqim për kafshët, kompania çeke merr miratimin!
09/11/2023 09:30
Misteri që “ka munduar” studiuesit ndër shekuj: Ku e ka kokën ylli i detit?!
08/11/2023 17:27