Aktivistja iraniane dhe fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Narges Mohammadi dënohet me një tjetër vit burg

19/06/2024 12:58

Narges Mohammadi , aktivistja më e shquar e Iranit për të drejtat e njeriut dhe fituese e çmimit Nobel për Paqen në vitin 2023 , është dënuar me një vit tjetër në burgun famëkeq Evin të Teheranit, tha avokati i saj të martën.

E burgosur për shumicën e dy dekadave të fundit, Mohammadin autoritetet që e gjetën fajtore për kryerjen e “aktiviteteve propagandistike kundër regjimit”, njoftoi në mediat sociale Mostafa Nili, avokati i saj, sipas CNN.

Sipas Nili, regjimi iranian citoi deklaratat e Mohammadit të bëra në lidhje me studenten dhe gazetaren iraniane Dina Ghalibaf, e cila u arrestua në prill pasi ajo pretendoi publikisht se ishte sulmuar seksualisht nga anëtarët e policisë morale të Iranit.

Autoritetet cituan gjithashtu një letër që Mohammadi shkroi duke u bërë thirrje iranianëve të bojkotojnë zgjedhjet parlamentare në shkurt.

Në tre vitet e fundit, Mohammadi i është nënshtruar gjashtë gjyqeve në gjykatat revolucionare dhe penale, duke rezultuar në një dënim total prej 13 vjet e tre muaj burg, 154 gjuajtje me kamxhik, internim dhe katër muaj pastrim rrugësh, tha Nili.

Por burgimi nuk e ka penguar aktivizmin e Mohammadit, ku 52-vjeçarja së fundmi publikoi një letër ku bën thirrje për t’i dhënë fund luftës në Gaza. Në letër, Mohammadi dënoi sulmin izraelit në një kamp refugjatësh në Rafah që vrau mbi 45 palestinezë.

Nga qelia e saj, Mohammadi ka mbetur gjithashtu e përkushtuar për të përforcuar kauzën e grave iraniane që kanë organizuar protesta të shumta në përpjekje për t’i rezistuar detyrimit të mbajtjes së hixhabit.

Mohammadi u nderua me Çmimin Nobel të Paqes 2023 për “luftën e saj kundër shtypjes së grave në Iran dhe luftën e saj për të promovuar të drejtat e njeriut dhe lirinë për të gjithë”.

Binjakët adoleshentë të Mohammadit, Ali Rahmani dhe Kiana pranuan çmimin në emër të saj dhe mbajtën fjalën në Oslo.

Top Channel