Imazhet më të famshme të modifikuara, që kanë mashtruar miliona persona për vite me radhë…

08/04/2024 18:59

Modifikimi dhe manipulimi i fotove ka ndodhur prej kohësh.

Mund të mos e dini as këtë, por fotografia është përdorur gjithashtu për të ndryshuar historinë. Në botën e sotme, është shumë e lehtë të bashkosh disa gjëra ose të heqësh dikë nga një foto duke përdorur inteligjencën artificiale, por në atë kohë, ky proces kërkonte tepër kohë.

Disa shembuj në këtë listë janë mjaft të vjetër, dhe disa janë më të fundit. Por të gjitha ato tregojnë se si kjo prirje ka vazhduar për dekada dhe dekada dhe se si është bërë gjithnjë e më popullore me kalimin e kohës.

1. Puro e Churchillit

Winston Churchill është i njohur për fotot e tij ikonike që shpesh e shfaqin atë duke mbajtur një puro. Megjithatë, një foto e veçantë që ishte ekspozuar në muzeun “The Britain At War Experience” në Londër u ndryshua në mënyrë dixhitale për të treguar fytyrën e Churchilit. Arsyeja e një ndryshimi kaq të vogël mbetet mister, por ndoshta është bërë për të mos lejuar brezat e ardhshëm që ta marrin duhanin si hobi të tyre.

2. Tsunami i rremë

Ky imazh i veçantë u shpërnda gjerësisht në mediat sociale dhe platforma të tjera në internet si një cunami i vitit 2004 që goditi disa vende në Azi. Megjithatë, më vonë u zbulua se imazhi ishte marrë në Kili, dhe valët masive u shtuan në Photoshop. Ishte një rast klasik i manipulimit të imazhit, ku fotografia origjinale u përpunua dhe e gjithë bota e besoi atë.

3. Dëshmitari

Në një nga punët më famëkeqe të Photoshop-it të shekullit të 21-të, ne shohim një “dëshmitar aksidental” të ngjarjeve të tmerrshme që ndodhën më 11 shtator 2001. Ai përshkruan një burrë që qëndron në një nga kullat pak çaste përpara se aeroplanët ta godasin atë. Natyrisht, e gjithë kjo ishte vetëm një shaka e fotoshopuar nga Péter Guzli për t’u bërë përshtypje miqve të tij.

4. Keanu i Trishtuar

Fotografia e bërë në Shtëpinë e Bardhë, tregon një grup njerëzish të rëndësishëm teksa shohin forcat speciale që kapin Bin Ladenin. Ky imazh u bë viral pasi dikush e postoi në llogarinë zyrtare të Shtëpisë së Bardhë në Flickr. Njerëzit filluan menjëherë ta besonin, duke shtuar të gjitha llojet e gjërave të rastësishme, duke përfshirë meme “Sad Keanu” duke bërë që shumë njerëz të besonin se Keanu ishte në atë dhomë.

5. Fuqia Ushtarake Koreane

Një foto që u publikua nga Agjencia Qendrore e Lajmeve Zyrtare Koreane në vitin 2013, supozohet se përshkruan stërvitjet ushtarake të kryera nga Koreja e Veriut në një përpjekje për të demonstruar fuqinë e saj ushtarake. Megjithatë, pas shqyrtimit më të afërt, është evidente se disa nga detaje në foto janë kopje të kopjuara, që në thelb do të thotë se i gjithë ky operacion ishte një përpjekje për ta bërë ushtrinë koreano-veriore të dukej më e fuqishme.

6. Libri i Preferuar i Xhorxh Bushit

Kjo foto, e cila daton në vitin 2002, tregon Presidentin Bush duke mbajtur një libër për fëmijë me kokë poshtë gjatë vizitës së tij në shkollën Charter George Sanchez në Hjuston, Teksas. Megjithatë, siç rezulton, libri në foto është manipuluar në mënyrë dixhitale dhe në imazhin origjinal, libri mbahej në mënyrë korrekte.

7. Peshkaqen Helikopter

Ekziston një foto e famshme e njohur si “peshkaqeni i helikopterit”, e cila u bë virale në vitin 2001 dhe qëndroi e rëndësishme për gati një dekadë. Fotoja duket se tregon një peshkaqen të bardhë të madh që kërcen nga oqeani për të goditur një ushtar që ngjitet në një shkallë Black Hawk. Megjithatë, është zbuluar se kjo foto në fakt është rezultat i bashkimit të dy fotove.

8. Koala E Tërbuar

Në një listë të imazheve me Photoshop, një nga fotografitë më pak të njohura, por veçanërisht rrëqethëse, është ajo e një Koala të lagur. Për fat të mirë, ky imazh i çuditshëm ishte rezultat i mbivendosjes së nofullës së një qeni mbi fytyrën e Koalës.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel