Një nuse e veshur me një fustan të bardhë është ndoshta gjëja e parë që shumë prej nesh mendojnë kur dëgjojmë fjalën “dasmë”. 

Por jo të gjitha nuset, duke përfshirë edhe të famshmit, ëndërrojnë të veshin fustane tradicionale nusërie. Disa nuse i shtyjnë kufijtë e modës së dasmave dhe zgjedhin ngjyra të ndezura dhe prerje të rrezikshme për ditën e tyre të madhe.

Bright Side zgjodhi 12 vajza të famshme të cilat guxuan dhe nuk u veshën me të bardha në e tyre të ditën e madhe.

Chlow Sevigny

Kur Chlow Sevigny ndau një foto nga dasma e saj sekrete, ajo mahniti fansat e saj me zgjedhjet e saj jo standarde. Për ceremoninë e saj martesore, nusja e famshme ka zgjedhur një fustan të zi mjaft të thjeshtë. Ajo e kombinoi look-un e saj me geta të zeza, çizme të zeza dhe një vello të bardhë nusërie.

Kristen Bell

Kristen Bell shkoi edhe më tej me anashkalimin e fustanit dhe ngjyrën e bardhë në dasmën e saj me Dax Shepard. Për ditën e madhe ajo zgjodhi një bluzë të zezë me pantallona të zeza. Një gjerdan i madh shtoi pak shkëlqim dhe krijoi një pamje festive në veshjen e saj.

Christine Quinn

Ylli i reality show-t, Christine Quinn është një tjetër nuse e famshme që zgjodhi ngjyrën e zezë. Ajo dukej si një princeshë përrallash me fustanin e saj të zi të hapur me një fund voluminoz, që shkëlqente me xixat.

Marilyn Monroe 

Kostumi që Marilyn Monroe veshi për martesën e saj me Joe DiMaggio duket i zi në këto foto bardh e zi, por në fakt ishte kafe e errët. Një jakë e lezetshme e bërë me lesh të bardhë i shtoi pak ngjyrë dhe shkëlqim pamjes së saj, duke krijuar një kontrast interesant.

Raquel Welch

Raquel Welch është një tjetër rebele e modës së dasmave në listën tonë. Pamja e saj e nusërisë përbëhej nga një mini fustan i bardhë me grep casual, këpucë me takë të ulët dhe një çantë clutch.

Julianne Moore 

Për ditën e saj të dasmës, Julianne Moore zgjodhi një fustan të gjatë ngjyrë vjollcë që dukej më shumë si një fustan mbrëmjeje.

Lily Allen 

Fustani i nusërisë së Lily Allen me siguri kishte një atmosferë vintage. Një fustan i shkurtër me dy krahë me kopsa të mëdhenj të zinj dukej si një veshje e viteve ’50 ose ’60. Nusja mbante gjithashtu një vello me një buqetë me trëndafila shumëngjyrësh.

Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski gjithashtu vendosi të mos zgjidhte një fustan nusërie tradicionale. Në vend të kësaj, ajo doli në ceremoninë e saj të fshehtë të martesës e veshur me një kostum të verdhë mustardë. Ajo gjithashtu vendosi një kapele të zezë me një vello të zezë.

Olivia Palermo

Duket si një fustan në pamje të parë, por ajo që Olivia Palermo veshi për ditën e saj të madhe ishte në fakt një triko kashmiri dhe pantallona të shkurtra mëndafshi me një mbulesë fundi. Nusja ka freskuar edhe look-un e saj me një palë këpucë me taka të larta në një nuancë blu të thellë.

Gwen Stefani

Fustani i nusërisë i Gwen Stefanit në vitin 2002 duket mjaft tradicional në gjysmën e sipërme. Por fundi i fustanit nuk ishte aspak tradicional,  ai ishte lyer me llak rozë Pjesa e poshtme e velit ishte gjithashtu me ngjyrë rozë për t’iu përshtatur fundit.

Emma Thompson

Emma Thompson gjithashtu zgjodhi një fustan shumëngjyrësh për dasmën e saj të vitit 1989. Veshja e saj shumëngjyrësh e guximshme përbëhej nga një fustan i shkurtër me modele lulesh e figurash gjeometrike dhe një kapelë.

Elizabeth Taylor

Në vitet ’60, jo shumë nuse zgjodhën fustane nuse jo tradicionale, por Elizabeth Taylor pëlqente të shtynte kufijtë e modës. Për martesën e saj të vitit 1964 me Richard Burton, ajo veshi një fustan të verdhë dhe një kurorë të madhe me lule.

Top Channel