Detajet e ceremonisë/ Kush do të triumfojë këtë vit në Oscars?

12/03/2023 14:15

Të gjithë sytë do të jenë nga Hollivudi sonte për të parë nëse Everything Everywhere All At Once mund ta mbyllë sezonin e tij të jashtëzakonshëm të çmimeve duke fshirë çmimet Oscar.

Por ajo përballet me konkurrencë nga All Quiet on the Western Front dhe The Banshees of Inisherin.

Austin Butler, Brendan Fraser, Cate Blanchett dhe Michelle Yeoh janë kryesuesit në kategoritë e aktrimit.

Sezoni i çmimeve 2023 ka qenë një nga më të paparashikuesit e viteve të fundit. Fituesit kanë ndryshuar në ceremonitë e tjera të mëdha, si çmimet SAG, Baftas dhe Golden Globes, dhe ka mungesë konsensusi se kush do të triumfojë në Oscar si rezultat.

Si të shikoni Oscars?

Ceremonia fillon në orën 17:00 PT / 20:00 ET të dielën. Në  Shqipëri filon në 23:15 dhe do të transmetohet live në Top Channel.

Çmimet janë planifikuar të ndahen për tre orë.

Kush po prezanton në Oscars?

Fituesit e vitit të kaluar (LR) Ariana DeBose, Troy Kotsur dhe Jessica Chastain do të prezantojnë, por Will Smith do të mungojë.

Tradicionalisht, katër fituesit e aktrimit nga çmimet Oscar të vitit të kaluar kthehen për t’ua dorëzuar çmimet pasardhësve të tyre.

Yje të tjerë që prezantojnë kategori këtë vit përfshijnë Harrison Ford, Nicole Kidman, Samuel L Jackson, Dwayne Johnson, Zoe Saldaña, Sigourney Weaver, John Travolta, Emily Blunt, Glenn Close, Jennifer Connelly dhe Florence Pugh.

Prezantues të tjerë të kategorive përfshijnë Paul Dano, Andrew Garfield, Cara Delevingne, Kate Hudson, Michael B Jordan, Jonathan Majors, Mindy Kaling, Eva Longoria, Julia Louis-Dreyfus, Andie MacDowell dhe Riz Ahmed.

Atyre do t’u bashkohen Antonio Banderas, Elizabeth Banks, Hugh Grant, Salma Hayek Pinault, Melissa McCarthy, Halle Bailey, Janelle Monáe, Questlove, Elizabeth Olsen dhe Pedro Pascal.

Kush janë favoritët për të fituar?

Në mënyrë emocionuese, fituesit e këtij viti janë më të vështirat për t’u parashikuar për disa kohë, për shkak të ndryshimeve në ceremonitë e shumta pararendëse.

E vetmi çmim i kategorisë së aktrimit për të cilën ekspertët kanë besim është ylli i “Gjithçka Kudo Gjithë Përnjëherë”, Ke Huy Quan.

Brendan Fraser (The Whale) dhe Austin Butler (Elvis) kanë fituar të dy një mori çmimesh për aktorin më të mirë në ngjarje të tjera të mëdha dhe secili prej tyre mund të marrë Oscar.

Në kategorinë e aktores, me Michelle Yeoh (Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë) duke sfiduar kryesuesin e hershëm Cate Blanchett (Tár).

Aktorja më e mirë në rol dytësor është padyshim më e hapura nga kategoritë e aktrimit – me një garë tre-palëshe midis Angela Bassett (Wakanda Forever), Kerry Condon (The Banshees of Inisherin) dhe Jamie Lee Curtis (Çdo gjë kudo, të gjithë përnjëherë).

Kush do të performojë?

Rihanna do të ngjitet në skenën e Academy Awards saktësisht një muaj nga performanca e saj elektrizuese në Super Bowl. Ajo do të performojë Lift Me Up (nga Black Panther: Wakanda Forever), e cila është e nominuar për këngën më të mirë origjinale.

Fituesi më i mundshëm në atë kategori, megjithatë, është Naatu Naatu (nga RRR) – i cili do të performohet në ceremoni nga Rahul Sipligunj dhe Kaala Bhairava.

David Byrne, Son Lux dhe Stephanie Hsu do të performojnë This Is A Life (nga Everywhere Everywhere All Përnjëherë), ndërsa Diane Warren dhe Sofia Carson do të performojnë Applause (nga Tell It Like a Woman).

Megjithatë, Lady Gaga nuk do të performojë, pavarësisht se kënga e saj Hold My Hand (nga Top Gun: Maverick) është e nominuara e pestë në kategori. Megjithatë, ajo po merr pjesë në ceremoni, ndaj fansat shpresojnë që ajo të ketë një performancë surprizë.

Diku tjetër, Lenny Kravitz do të performojë gjatë segmentit In Memoriam, i cili nderon figurat e filmit që kanë vdekur gjatë vitit të kaluar.

Top Channel