Britani e Madhe/ Kamerat e televizioneve do të lejohen për herë të parë në gjyqe

27/07/2022 18:00

Kamerat televizive do të lejohen të hyjnë në gjyqe për herë të parë nga nesër në Britaninë e Madhe, por do të mund të filmojnë vetëm disa minuta.

Mbulimi do të kufizohet tek gjyqtari që jep një dënim dhe shpjegon arsyet e tij, për të shmangur transmetimin e çdo reagimi të dhunshëm ose abuziv, sipas Sky News.

Dënimi i parë televiziv, i cili do të bëjë histori, do të zhvillohet në Old Bailey të enjten, duke shfaqur rastin e 25-vjeçarit Ben Oliver, i cili pranoi vrasjen nga pakujdesia pasi goditi me thikë për vdekje gjyshin e tij të moshuar.

Shikuesit do të kenë mundësi të shohin brenda sallës së gjyqit për rreth 30 minuta, por kamerat do të jenë të fiksuara fort tek gjyqtari pa pamje të të pandehurit, viktimave, juristëve, avokatëve apo dëshmitarëve.

Gangsteri Kenny Noye i tha gjykatësve: “Shpresoj që të gjithë të vdisni nga kanceri!”

Kjo është për të shmangur reagime si në rastin e gangsterit Kenny Noye, i cili u dënua për vjedhjen e shufrave të arit në vlerë 26 milion £, ndërsa i tha jurisë: “Shpresoj që të gjithë të vdisni nga kanceri!”

Ose rasti i huliganit të futbollit Matthew Simmons, i burgosur pas një përplasjeje në fushë me yllin e Manchester United, Eric Cantona.

Vetëm procedurat e Gjykatës së Kurorës do të transmetohen në televizion sipas ndryshimit të ligjit të ri, i cili u miratua në vitin 2020.

Zoti Burnett tha: Drejtësia e hapur është e rëndësishme dhe dënimi i rasteve të rënda penale është diçka në të cilën ekziston një interes publik legjitim.

“Gjithmonë më është dukur se kjo është një pjesë e procesit penal që mund të regjistrohet dhe transmetohet në shumë raste, por jo të gjitha, pa cenuar dhënien e drejtësisë apo interesat e drejtësisë.

Old Bailey në qendër të Londrës, ku do të xhirohet çështja e nesërme, është skena e shumë dramave reale.”

Vrasësi serial, Ripper i Yorkshire, binjakët gangsterë Kray dhe Ruth Ellis, gruaja e fundit në Britani që u var, të gjithë u gjykuan aty.

Imazhi:Gangsteri Kenny Noye i tha jurisë së tij: “Shpresoj që të gjithë të vdisni nga kanceri”.

Ish-ministri i kabinetit Jonathan Aitken u burgos atje në vitin 1999 për mashtrim.

Ai tha: Sigurisht që u ndjeva shumë keq kur u dënova dhe mendoj se do të isha ndjerë edhe më keq po ta dija se po transmetohej në televizion.

“Krimi është kryer, fajësia është vërtetuar, dënimi po vjen, pra drejtësia po bëhet sa më hapur dhe në mënyrë të dukshme, gjë që mendoj se është absolutisht e drejtë”.

Ruth Ellis, gruaja e fundit në Britani që u var

Gjykatat kanë qenë gjithmonë të hapura për publikun, por shumica kanë vetëm disa vende në dispozicion, që do të thotë se njerëzit kryesisht duhet të mbështeten në rrëfimet e dëshmitarëve okularë të gazetarëve të gjykatës.

Kamerat u lejuan fillimisht në Gjykatën e Lartë në vitin 2009 dhe më pas në Gjykatën e Apelit katër vjet më vonë.

Kreu i Sky News, John Ryley tha: Ky është një moment shumë domethënës për hapjen e gjykatave tona. Është një hap i mëtejshëm drejt transparencës së një institucioni vërtet serioz, sistemit gjyqësor.

Për vite të tëra, gjyqësori kundërshtoi kamerat e gjykatave, nga frika e shqetësimit të viktimave dhe dëshmitarëve, tundimit të avokatëve për t’u ekspozuar, rrezikut të zbulimit të dokumenteve konfidenciale dhe shqetësimit se gjykatat mund të shndërroheshin në teatro argëtimi.

Kamerat u lejuan në gjykatat skoceze në vitin 1992 dhe lejohen në gjykata anembanë botës në shkallë të ndryshme, veçanërisht në Australi, Afrikën e Jugut, Holandë dhe Ukrainë.

Në Shtetet e Bashkuara, disa prova transmetohen të plota dhe shpesh me detaje të dhimbshme.

Top Channel