Mediat ukrainase: Bjellorusia po përgatit një sulm ajror në Ukrainë!

27/02/2022 13:31

Bjellorusia po përgatit një sulm ajror në Ukrainë, kështu shkruajnë mediat ukrainase.

Sipas tyre, burime të besuara të gazetarëve të opozitës bjelloruse informojnë se njësitë e forcave speciale bjelloruse po përgatisin sulme ndaj Kievit dhe Zhytomyrit.

Sipas mediave ukrainase, Bjellorusia po fillon një pushtim të Ukrainës me forcat e veta.

Bjellorusia e kishte sulmuar sot tashmë Ukrainën: ajo lëshoi një raketë nga territori i Bjellorusisë nga avioni TU-22 në Kiev – raportoi shefi i ushtrisë Zaluzhnyi.

Qendra e Ukrainës për Strategjitë e Mbrojtjes konfirmon informacionin e gazetarëve të opozitës bjelloruse se Lukashenka do t’i bashkohet luftës kundër Ukrainës .

 

 

Top Channel