Shkon mbi 707 mijë numri i viktimave nga Covid-19 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

08/10/2021 01:21

Ka shkuar në mbi 707 mijë numri i viktimave nga Covid-19 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas autoriteteve me 2 mijë e 416 vdekjet gjatë 24 orëve të fundit, numri total i viktimave ka shkuar në 707 mijë e 799.

Numri i të infektuarve deri më tani, sipas të dhënave të universitetit, ka arritur në mbi 44,06 milionë, me 108.587 raste të reja. Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 4,75 milionë raste të konfirmuara dhe 69.663 të vdekur.

Qendra amerikane për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka njoftuar se 77,9 për qind e popullatës së rritur në SHBA ka marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Top Channel