A bank of the Huallaga River is cracked after an earthquake in Puerto Santa Gema, on the outskirts of Yurimaguas, Peru, Sunday, May 26, 2019. A powerful magnitude 8.0 earthquake struck this remote part of the Amazon jungle in Peru early Sunday, collapsing buildings and knocking out power to some areas. (Guadalupe Pardo/Pool photo via AP)

Të paktën 11 persona humbën jetën pasi dy anije u përplasën në lumin Huallaga në provincën verilindore Yurimaguas të Perusë, njoftuan mediat lokale.

Aksidenti që ndodhi herët të dielën gjithashtu la të plagosur gjashtë persona, ndërsa një numër i panjohur njerëzish janë zhdukur, njoftuan mediat lokale duke cituar një deklaratë të Institutit Kombëtar të Mbrojtjes Civile.

Ekipet e shpëtimit të përbërë nga njësitë e marinës së vendit dhe ekipet e Ministrisë së Shëndetësisë janë tashmë në vendngjarje, shtoi deklarata.

Top Channel