Tërheqja e SHBA/ Ende 250 ushtarë kanë mbetur në Kabul

30/08/2021 18:04

Rreth 250 ushtarë të trupave amerikane kanë mbetur ende pa u larguar nga Afganistani, njoftoi Departamenti i Shtetit, vetëm disa orë para afatit për tërheqjen e trupave amerikane nga vendi të martën, 31 gusht.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit tha në një deklaratë se disa prej tyre tashmë mund të udhëtojnë me fluturime përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Kabulit për në Hamid Karzai ose mund të jenë tashmë atje.

Vlen të përmendet se, që nga 14 gushti, gati 5,550 amerikanë janë larguar në mënyrë të sigurt nga Afganistani, shtoi zëdhënësi i Departamentit të Shtetit , duke përfshirë rreth 50 (amerikanë) që u larguan nga vendi dje.

Përveç kësaj, rreth 280 amerikanë (të vetëidentifikuar) kanë kontaktuar Departamentin e Shtetit dhe ose kanë vendosur të mos largohen nga vendi i trazuar ose të mbeten të pavendosur, tha zëdhënësi.

Top Channel