Izraeli fajëson Iranin për sulm ndaj cisternës në ujërat e Omanit

31/07/2021 03:13

Ministri i Jashtëm izraelit të premten akuzoi Iranin për sulmin e një cisternë të operuar nga një kompani izraelite dhe tha se ishte e nevojshme një përgjigje e mprehtë nga një eksportues terrorist që kërcënonte të gjithë botën.

“Irani nuk është vetëm një problem izraelit, ai është një eksportues i terrorizmit, shkatërrimit dhe paqëndrueshmërisë që dëmton të gjithë. Bota nuk duhet të heshtë përballë terrorizmit iranian, i cili dëmton lundrimin falas ”, tha Yair Lapid.

Dy marinarë, një britanik dhe një rumun, u vranë kur një cisternë e operuar nga kompania izraelite me qendër në Londër, Zodiac Maritime u sulmua dje në brigjet e Omanit. Zodiac tha se rrethanat e sulmit në rrugën Mercer në Detin Arabik, i cili lundron nën flamurin liberian dhe është në pronësi të Japonisë, janë ende duke u hetuar.

Burime të inteligjencës amerikane dhe evropiane ka thënë për Reuters se Irani është i dyshuari kryesor dhe se qeveritë e tyre ende po kërkojnë prova përfundimtare. Një zyrtar ushtarak amerikan tha se anija duket se ishte sulmuar nga një dron, dhe Departamenti i Shtetit ka shprehur shqetësim. “Ne jemi thellësisht të shqetësuar për raportet dhe po monitorojmë nga afër situatën,” tha zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Jalina Porter.

Reuters gjithashtu raporton se disa burime të paidentifikuara i thanë televizionit al-Alam, i cili transmeton në arabisht nga Irani, se sulmi ishte në përgjigje të një sulmi ajror të dyshuar izraelit në aeroportin Dabaa në veriperëndim të Sirisë. Më herët të premten, Zodiac e përshkroi incidentin si pirateri të mundshme, por Drejtoria e Operacioneve të Tregtisë Detare në Mbretërinë e Bashkuar (UKMTO), e cila siguron të dhëna për sigurinë detare, tha se nuk ishte pirateri.

Zodiaku është në pronësi të familjes së pasur izraelite Ofer. Tensionet janë rritur në Gjirin Persik që kur Shtetet e Bashkuara rivendosën sanksionet ndaj Iranit në 2018 pasi presidenti i atëhershëm Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga një marrëveshje bërthamore e vitit 2015 me Teheranin dhe fuqitë kryesore botërore.

Portali i informacionit izraelit Ynet raporton se shërbimet izraelite vlerësojnë se dy sulme në anije janë kryer në të vërtetë, disa orë larg. Sulmi i parë shkaktoi dëme, dhe i dyti goditi urën e komandës, duke vrarë dy marinarë. Portali citon një zyrtar izraelit të ketë thënë se “është e vështirë për Izraelin të mbyllë sytë” ndaj këtij sulmi. Irani dhe Izraeli kanë shkëmbyer akuza për sulm ndaj njëri-tjetrit muajt e fundit.

Top Channel