Presidentja e KE-së: Turp! BE të ndërmarrë hapa kundër Hungarisë për projekt-ligjin anti-LGBT

23/06/2021 18:14

Komisioni Evropian do të marrë masa kundër Hungarisë lidhur me kufizimet e reja të planifikuara mbi të drejtat e komunitetit LGBT.

Sipas Reuters, Parlamenti i Hungarisë javën e kaluar miratoi një projekt-ligj që ndalon shpërndarjen e materialit në shkolla që mendohet se promovon homoseksualizmin ose ndryshimin e gjinisë, pavarësisht protestave dhe kritikave nga grupet e të drejtave të njeriut dhe partitë e opozitës.

“Projekt-ligji hungarez është një turp”,  u tha shefave të Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gazetarëve në Bruksel, duke theksuar se BE nuk do të bënte kompromis mbi parimet si dinjiteti njerëzor, barazia dhe respektimi i të drejtave të njeriut.

“Unë kam udhëzuar komisionerët e mi të përgjegjshëm t’u shkruajnë autoriteteve hungareze duke shprehur shqetësimet tona ligjore përpara se projekt-ligji të hyjë në fuqi”, tha ajo.

Presidenti i Hungarisë, një ish-ligjvënës nga partia në pushtet Fidesz, pritet së shpejti të nënshkruajë projekt-ligjin.

Të martën, Gjermania, Hollanda, Suedia, Franca, Irlanda dhe vendet e tjera evropiane dënuan Hungarinë mbi ligjin. Një ministër suedez e përshkroi atë si “grotesk”.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel të mërkurën e quajti projektligjin të gabuar dhe jo të pajtueshëm me idetë e saj, ndërsa politikani më i shquar homoseksual i Partisë së saj Demokristiane, Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn, shfryu zemërimin e tij për UEFA.

Organi drejtues i futbollit evropian kishte parandaluar që stadiumi i futbollit të Mynihut të ndriçohej me ngjyrat e ylberit, një simbol i krenarisë homoseksuale për ndeshjen e Gjermanisë në Euro 2020 kundër Hungarisë.

“Ky vendim më zemëroi,” i tha Spahn gazetës Handelsblatt, duke shtuar se e pa “shumë irrituese” që UEFA kishte një problem me ngjyrat e ylberit, por jo me sponsorët nga “shtetet autoritare” të tilla si Kina, Katari dhe Rusia.

Duke u përballur me një zgjedhje vitin e ardhshëm, kryeministri hungarez Viktor Orban është shfaqur gjithnjë e më luftarak për çështjet shoqërore, duke thënë se ai dëshiron të mbrojë vlerat tradicionale të krishtera nga ato që ai i sheh si teprime të liberalizmit perëndimor.

Ai hodhi poshtë vërejtjet e Von der Leyen si “të turpshëm” dhe bazuar në deklarata të rreme.

“Projekt-ligji hungarez i miratuar së fundmi mbron të drejtat e fëmijëve, garanton të drejtat e prindërve dhe nuk zbatohet për të drejtat e orientimit seksual të atyre mbi 18 vjeç, kështu që nuk përmban ndonjë element diskriminues,” tha Orban në një deklaratë.

Von der Leyen tha se projektligji LGBT (lezbike, homoseksuale, biseksuale dhe transgjinore) kundërshtonte qartë vlerat mbi të cilat u themelua Bashkimi Evropian.

“Unë besoj fuqimisht në një Bashkim Evropian ku ju jeni të lirë të doni kë të doni. Dhe unë besoj në një Bashkim Evropian që përqafon diversitetin, ky është themeli i vlerave tona”, tha ajo në një konferencë shtypi.

“Kështu që unë do të përdor të gjitha kompetencat e Komisionit për të siguruar që të drejtat e të gjithë qytetarëve të BE janë të garantuara – kushdo që të jeni dhe kudo që jetoni.”

BE ka akuzuar prej kohësh Hungarinë për minimin e shtetit të së drejtës dhe ka filluar një hetim zyrtar ligjor të qeverisë së Orban.

“Në një dekadë në pushtet, Orban ka përdorur paratë publike duke përfshirë fondet e BE për të ndërtuar një elitë besnike biznesi ndërsa frenon pavarësinë e medias, organizatave joqeveritare dhe universiteteve”, thonë kritikët e tij.

Top Channel