“Prova e zjarrit”/ Luftanija në SHBA testohet me një shpërthim gjigant, shkakton tërmet!

21/06/2021 13:48

Marina amerikane ka nisur një seri testimesh mbi aeroplanmbajtësen e saj më të re dhe më të avancuar. Provat bëhen përmes shpërthimesh të fuqishme për të përcaktuar nëse anija është gati për luftë.

I pari i testeve të njohura si Full Ship Shock Trials, ndodhi të premten me një shpërthim gjigant me 18,144-kilogramë ekzplosiv pranë USS Gerald R. Ford.

Instituti amerikan i Gjeologjisë tha se shpërthimi që u krye në oqeanin Atlantik pranë brigjeve të Floridës, dhe shkaktoi një tërmet të magnitudës 3.9.

Marina e SHBA-së zhvillon teste të tilla për anijet e saj me shpërthime të vërteta për të parë nëse i përmbushin kriteret për kushtet e vështira me të cilat mund të haset në betejë. Pas provave, luftanija dërgohet për riparim dhe i nënshtrohet proceseve të mirëmbajtjes.

Top Channel