“Nuk je i pazëvendësueshëm, nuk mund të ndërtosh më asgjë të re “/ Detaje nga mbledhje, Kadilli-Bashës: Jep dorëheqjen e parevokueshme!

16/05/2021 17:40

Detaje të tjera mësohen nga mbledhja e kryesisë së PD.

Fatbardh Kadilli i cili tashmë ka shpallur hapur kandidaturën për kreun e PD, brenda mbledhjes ka mbajtur të njëjtin qëndrim, ashtu siç e bëri me dije dhe në nisje të saj për mediat për largimin e kreut të PD.

Burime për Top Channel bën me dije se ai i ka thënë Bashës se ai nuk është i pazëvendësueshëm, ndaj duhet të ‘hapë rrugë’.

Kadilli ka përdorur një gjuhë të ashpër ndaj Bashës duke i thënë se ai tashmë nuk mund të sjellë më asgjë të re, ndërsa i tha se ai është humbës i përsëritur prej defekteve personale.

Sipas Kadillit, Basha mbeti peng i lobimeve private dhe nuk pati asnjëherë një qasje solide dhe strategjike.

“Mos u fshih pas mbështetjes që kërkon lart e poshtë në Parti. Edhe Berisha kishte mbështetje absolute në parti, por kishte realizmin të ikte.”, i ka thënë ai.

Biseda në mbledhje

“Nuk je i pazëvendësueshëm. PD ka shume njerëz të mire. Jep dorëheqjen e parevokueshme. Je humbës i përsëritur prej defekteve personale.

Drejtove çdo gjë vetëm dhe pa forume, pa përfshirë askënd.  Fushatën e bëre i vetëm. Nuk mbështete asnjë njeri. Janë bërë shumë gabime në fushatë.  Problemet në zgjedhje nuk duhet të justifikojnë humbjen. Për një pjesë të problemeve je vet përgjegjës. Për një pjesë tjetër, ke qenë i pazoti ti ndalosh.

 Lufta për votën bëhet brenda sistemit. Kjo luftë do vazhdojë sa herë të ketë zgjedhje.  Në luftën për votën ke pasur më shumë sukses brenda sistemit se sa jashtë sistemit. Përvojat: 2015 më mirë se 2021, dhe këto dukshëm më mirë se 2017, apo dhe më keq, nga 2019.

Nuk je aspak i nevojshëm për luftën institucionale për votën. Kemi ekipin më të mirë dhe ekspertizë të shkëlqyer.

Ata që na dhanë  fitoren tende në 2011. Luftën politike e bëjmë me një koncept të ri, me qasje të re dhe me frymëzim të ri, me besueshmërinë, me vërtetësinë dhe me vendosmërinë si tipare që ty të kanë munguar.

Humbja është e jotja, përgjegjësia jotja. Të kemi mbështetur duke sakrifikuar identitetin tonë dhe profilin politik; karrierën dhe çdo gjë.

E ndërtove opozitën me kauza rastësore dhe ishe i destinuar të dilje humbës. Braktise shumë kauza duke korruptuar besimin e mbështetjes.

Nuk ndërtove raport të qartë dhe besimi me aleatët strategjik; mbete peng i lobimeve private dhe nuk pate asnjëherë një qasje solide dhe strategjike.

Mos u fshih pas mbështetjes që kërkon lart e poshtë në Parti. Edhe Berisha kishte mbështetje absolute në parti, por kishte realizmin të ikte.

Ti nuk mund të ndërtosh më asgjë të re. Nëse unë jam bartës i një projekti të ri ti je kujtesa e projektit të shteruar dhe humbjes.

Argumenti i shitjes së votës për të mbrojtur Bashën. Atëherë, ndërrojmë popullin por jo kryetarin!, i ka thënë ai, mëson TCh.

Top Channel