Covid-19/ Macron gati për të zgjatur bllokimin deri në 10 maj

13/04/2020 14:02

Presidenti francez Emmanuel Macron është gati të njoftojë zgjatjen e masave të izolimit në Francë deri në të paktën 10 maj.

Sipas autoriteteve, kjo do të njoftohet sot në mbrëmje nga presidenti Macron.

Ai do të mbajë fjalimin e tij të tretë solemn për kombin që nga fillimi i krizës së Covid-19 dhe gjithashtu duhet të tregojë edhe mënyrën sesi do të startojë ekonomia pas mesit të muajit maj.

Deri tani në Francë numërohen rreth 133 600 raste të identifikuar pozitiv me Covid-19 kurse numri i vdekjeve nga infeksioni është 14 412.

Top Channel