Trump dhe Putin, takimi i parë në korrik

11/05/2017 00:00

Presidenti amerikan Donald Trump do të takohet me homologun rus Vladimir Putin në korrik si pjesë e samitit të G20 në Hamburg, tha media shtetërore ruse të enjten.

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, duket se e ka dhënë lajmin pas takimeve të tij me Trump në Uashington, të mërkurën, shkruan agjencia e lajmeve “Tass”.

Nëse do të konfirmohet ky do të jetë takimi i parë mes tyre që kur Trump është ulur në detyrë në 20 janar. Shtëpia e Bardhë, ende nuk e ka konfirmuar takimin.

Lajmi vjen në një kohë kur ekipi i fushatës i presidentit Trump është nën hetim nga autoritetet amerikane për lidhje të mundshme me Rusinë. Ndërkohë, mbrëmjen e të martës, Trump shkarkoi nga detyra drejtorin e FBI James Comey, në atë që disa media dhe politikanë e cilësuan një reagim direkt ndaj hetimit.

Putin dhe Trump e kanë diskutuar takimin e pritshëm të tyre në korrik edhe gjatë javës së kaluar në një telefonatë. Faqja e internetit e Kremlinit, shkruante se putin dhe Trump ishin në favor të një takimi personal gjatë samitit të G20-ës.

Marrëdhëniet mes SHBA dhe Rusisë janë përkeqësuar ndjeshëm vitet e fundit. Nën ish-presidentin amerikan Barack Obama, një zëdhënës i Kremlinit tha se thuajse të gjitha nivelet e dialogut ishin ngrirë.

Top Channel