Panik në Las Vegas, makina përplaset mbi kalimtarët

21/12/2015 00:00

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 36 të tjerë janë lënduar pasi një makinë u përplas me kalimtarët përballë një hoteli në Las Vegas.

Policia tha se po shqyrton pistën e një përplasjeje të qëllimshme por ka përjashtuar ndërkohë mundësinë e terrorizmit. Shtatë persona janë në gjendje kritike sipas policisë. Shoferja femër u largua nga vendngjarja por u ndalua më pas.

Një vajzë tre vjeçare ndodhej në makinë në momentin e incidentit. “E dimë se ky nuk ishte një akt terrorizmi”, tha shefi i policisë së Las Vegasit, Brett Zimmerman.

“Do të shqyrtojmë pamjet e kamerave të sigurisë për të pasur një ide më të qartë të asaj që ka ndodhur. Aktualisht, ne po hetojmë për mundësinë e një incidenti të qëllimshëm”, tha ai. Sipas policisë, drejtuesja e mjetit po testohet për përdorim alkooli apo droge. 

Dëshmitarët thonë se mes të lënduarve ka pasur edhe fëmijë. Zona ku ndodhi aksidenti, u izolua ndërsa policia kryente ekzaminimin e vendngjarjes. Një zëdhënës i policisë së Las Vegasit e cilësoi aksidentin, që ndodhi fare pranë hotelit ku po mbahej spektakli Mis Universe 2015,  një tragjedi të madhe.

Top Channel