Talebanët: Do sulmojmë qendrat e votimit

16/09/2010 14:55

Guerrilasit talebanë kanë kërcënuar se do të kryejnë sulme kundër forcave të sigurisë dhe personelit të qendrave të votimit të shtunën.

Deklarata është bërë nga një zëdhënës i rebelëve për agjencinë e lajmeve “France Presse”.

“Të gjitha rrugët që të cojnë tek qendrat e votimit do të sulmohen. Po ashtu edhe forcat e sigurisë dhe ata që merren me organizimin e procesit do të jenë objektiva parësorë”, ka deklaruar zëdhënësi.

Ditën e shtunë, mbi 10.5 milionë afganë janë thirrur për të zgjedhur 249 deputetët e Asamblesë Kombëtare.

Më herët, talebanët i bënë thirrje votuesve që të bojkotojnë zgjedhjet dhe të bashkohen me xhihadin dhe rezistencën kundër pushtuesve të huaj.

Top Channel