SHBA: Irani? Të hapur për bisedime

16/06/2010 01:50

Shtetet e Bashkuara shprehen se rrugët e dialogut me Iranin mbeten të hapura, pavarësisht sanksioneve të reja të miratuara nga Këshilli i Sigurimit ndaj Teheranit.

Nëpërmjet një deklarate nga Shtëpia e Bardhë, një zëdhënës i diplomacisë amerikane u shpreh se Uashingtoni mbetet i hapur për bisedime me Iranin mbi programin e tij bërthamor, por vazhdoi më tej zëdhënësi, Teherani duhe të bëjë hapa konkrete për sa i përket këtyre bisedimeve.

Këshilli i Sigurimit miratoi para pak ditësh masat e katërta sanksionuese ndaj Iranit të cilat u kundërshtuan prej Turqisë dhe Brazilit, dy aleatë të SHBA-së të cilët janë edhe nënshkrues të marrëveshjes së uraniumit me Iranin.

Top Channel