Ramallah, izaelitet plagosin tre studente

15/03/2010 14:50

Tensionohet situata ne territoret palestineze ku disa militante vendas dhe ushtaret izraelite jane perleshur ne hyrje te qytetit te Ramallahut.

Tre studente palestineze jane plagosur me arme zjarri, mes te cileve ndodhet edhe nje femer. Ata po merrnin pjese ne nje proteste kunder pranise se ushtareve izraelite, te cilet kane tentuar t’i shperndajne duke i gjuajtur me plumba gome.

Protesta ndodh ne nje kohe qe Ministria e Mbrojtjes se Tel Avivit ka vendosur mbylljen e pikes se kalimit mes Cisjordanise dhe Izraelit. Ky vendim eshte marre nga frika e atentateve te mundshme ndaj qyteteve izraelite pas miratimit te planit qe lejon ndertimin e banesave ne zonen lindore te Jeruzalemit.

Top Channel