Jibao: SHBA shkeli sovranitetin e Kines

14/03/2010 10:00

Ferkime diplomatike mes Kines dhe SHBA-se pas mbeshtetjes se Uashingtonit per liderin tibetian, Dalai Lama.

Kryeministri i Kines, Wen Jiabao, gjate nje konference shtypi me gazetaret e huaj, ka deklaruar se monedha kineze juan do vazhdoje t’i beje balle presionit te amerikaneve dhe europianeve. Ne vijim, ai akuzoi SHBA-ne per ceshtjet qe lidhen me Tajvanin dhe Tibetin.

“Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane dhunuar sovranitetin territorial te Kines duke i shitur arme Tajvanit. Nje gje te tille e kane bere edhe pas takimit te presidentit Barack Obama me Dalai Laman”, thekson Jibao.

Top Channel