Irak, Al Maliki kryeson ne Bagdad e Kerbala

13/03/2010 13:20

Rezultatet e pjesshme te zgjedhjeve irakene tregojne se lista e kryeministrit ne ikje Nuri al Maliki kryeson ne nje tjeter province shiite ne jug, si dhe ne qytetin e Bagdadit.

Rezultatet ne fjale jane publikuar ne nje komunikate te Komisionit te Pavarur Zgjedhor, qe citohet nga mediat lokale.

Keshtu, ne baze te te dhenave qe kane dale nga numerimi i 10 perqind te fleteve te votimit ne Kerbala, lista e Al Malikit ka fituar 15.700 vota, pese here me shume se preferencat e shprehura per listen e rivalit te tij Ibrahim al Jaafari.

Top Channel