Rezoluta armene tensionon raportet Turqi-Suedi

12/03/2010 02:35

Kur ende nuk jane sheshuar mosmarreveshjet me Uashingtonin ne lidhje me ceshtjen armene, nje tjeter front diplomatik hapet per Ankarane.

Objektivi kete radhe eshte Suedia. I gjithe debati ka nisur pas miratimit te rezolutes me 134 vota pro dhe 130 kunder te nje rezolute e cila e cileson genocid masakren e armeneve ne vitet 1915-1917, gjate Luftes se I Boterore.

Rezoluta u miratua megjithe kundershtimin e forte te qeverise suedeze. Partia ne pushtet ka kerkuar mosmiratim te rezolutes, por 4 deputete, perfaqesues te maxhorances te cilet e mbeshteten ate, vendosen fatin e saj.

Menjehere pas miratimit te rezolutes Turqia ka vendosur ngrirjen e perkoheshme te marredhenieve me Suedine, si dhe ka terhequr ambasadorin e saj prej Stokholmit.

Gjithashtu, ne shenje proteste u anulua edhe vizita e kryeministrit turk Recep Taip Erdogan ne vendin nordik, vizite kjo e parashikuar me 17 mars.

Top Channel