Tornado ne Arkansas, kater te lenduar

11/03/2010 14:30

Tre tornado goditen Arkansasin ne Shtetet e Bashkuara, duke plagosur kater persona e duke lene pas nje vazhde shkaterrimesh.

Vorbullat e fuqishme te ajrit shkaterruan te pakten 22 shtepi e demtuan me dhjetera te tjera. Dy nga viktimat e tyre jane ne gjendje kritike per jeten.

Zyrtaret e Emergjencave ende po perpiqen te krijojne nje ide mbi shkallen reale te demeve. Bashke me tornadot, zonave qendrore te Arkansasit iu desh te benin llogarite edhe me stuhi te fuqishme e reshje bresheri, kokrrat e te cilit mberrinin permasat e nje topi golfi.

Metereologet mendojne se dimri i sivjetshem, me i lagesht se zakonisht dhe vorbullat ajrore ne ate qe amerikanet e njohin si rruga e tornadove kane kontribuar ne krijimin e nje fronti madhor stuhish.

Top Channel