Ndertimet izraelite, SHBA kunder

10/03/2010 00:35

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kundershtuan rifillimin e ndertimeve kolone ne Jeruzalemin Lindor, miratuar diten e marte prej qeverise izraelite.

“Vendimi per te ndertuar 1600 shtepive te reja ne Jeruzalemin Lindor nuk eshte i duhuri. Shtetet e Bashkuara denojne vendimin e marre diten e marte prej qeverise izraelite”, thuhet ne deklaraten e zedhenesit te Shtepise se Bardhe, Robert Gibs.

Vendimi u kritikua me pare edhe prej zevendespresidentit Xho Bajden, qe ndodhet per nje vizite ne Izrael. Ai u shpreh se ky vendim nuk ndihmon ne rifillimin e bisedimeve per paqen mes Izraelit dhe palestinezeve.

Top Channel