Ndertimet, Biden kritikon Izraelin

10/03/2010 18:05

Zevendespresidenti amerikan Joe Biden ka denuar serish projektin kontrovers te Izraelit per te ndertuar 1600 banesa te reja ne Jeruzalem.

“Aprovimi i ketij projekti minon besimin qe ne kemi tek procesi i paqes”, ka deklaruar numri dy i administrates amerikane.

Deklarata e Biden erdhi pas takimit me kreun e Autoritetit Kombetar Palestinez, Abu Mazen, i zhvilluar ne Bregun Perendimor.

Nga ana e tij Mazen deklaroi se projekti per ndertimin e 1600 shtepive ne Jeruzalemin Lindor kercenon procesin e paqes dhe kerkoi qe ky plan te shperbehet.

Me pare Izraeli dhe Palestina kishin rene dakord per te zhvilluar se afermi bisedime indirekte ne menyre qe te rinisin procesin e paqes, qe eshte bllokuar prej 17 muajsh.

Top Channel